Nijemci poslije produžetaka bolji od sjajnog Alžira

Nijemci će u četvrtini finala protiv Selekcije Francuske, koja je ranije tokom dana sa 2:0 bila bolja od Nigerije.

Alžir je ostavio odličan utisak, a mogao je mnogo više da je iskoristio neku od prilika iz prvog poluvremena. Nijemci su odigrali slabo početak utakmice i probudili se tek u nastavku.

Alžirci su i u trećem međusobnom meču uspjeli da ostanu neporaženi protiv Njemačke, pošto su prvi put remizirali poslije dvije pobjede. ’Panceri’ su zaključno sa ovom utakmicom odigrali 889 međunarodnih, a jedina reprezentacija protiv koje su igrali više od jednom, a da nisu pobijedili, jeste upravo Alžir.

Ovo je bilo veče dvojice golmana – Raisa Mbohija sa jedne, te Manuela Nojera sa druge strane.

Mbohi je definitivno bio prva figura meča, pošto je utakmicu završio sa dvocifrenim brojem odbrana i u nekoliko navrata spašavao svoju reprezentaciju. Njegov kolega i golman Bajerna iz Minhena u više navrata je istrčavao iz svog kaznenog prostora i na taj način prekidao opasne napade protivnika.

Prvo poluvrijeme donijelo nam je pomalo neočekivanu situaciju u kojoj su Alžirci mogli da vode poslije prvih pola sata, čak i ubjedljivo. Znali su da će njihovi protivnici insistirati na posjedu lopte, pa su se opredijelili za kontre i polukontre.

Prva takva viđena je već u devetom minutu, kada je Islam Slimani pobjegao odbrani ‘pancera’. On je izbjegao ofsajd i krenuo na loptu po lijevom boku, ali je golman Manuel Nojer izletio skoro do aut linije i klizećim startom izblokirao njegov pokušaj.

Nisu se izabranici Vahida Halilhodžića tu zaustavili, već su nastavili da napadaju Nijemce koji nisu uspijevali da dođu do svoje karakteristične igre. Slimani je krenuo u novu kontru samo dva minuta kasnije, ali ga je Mertezaker zaustavio na vrijeme.

U tim trenucima defanziva ‘elfa’ nije dobro funkcionisala, pa je afrička reprezentacija do 20. Minuta imala još tri velike prilike. Prvo se Feguli našao u petercu Nojera, ali se dvoumio da li da šutira ili asistira, pa je lopta otišla visoko iznad gola.

Slimani je u 17. minutu uspio da zatrese mrežu Nojera nakon centaršuta Sudanija sa lijevog boka, ali je njegov pogodak brazilski sudija opravdano poništio zbog ofsajda. Već u sljedećem napadu Sudani je kreirao novu priliku, ali je pokušaj Gulama iskosa sa desne strane otišao pored stative gola Nojera. U međuvremenu, udarac je sa nekih 20 metara oprobao Švajnštajger, ali je golman Mboli odbio loptu.

Od tog trenutka ritam utakmice malo je opao, a Nijemci su uspjeli da uspostave kontrolu na sredini terena. Međutim, njihovi napadi bili su jalovi sve do finiša poluvremena, kada se probudio prije svih Toni Kros. Vezista Bajerna odlično je šutirao u 41. minutu gađajući donji lijevi ugao, ali je golman Alžira uspio da da odbrani. Kratko je odbio loptu do Gecea koji je bio u situaciji 1 na 1, ali je onda uklizao njemačkom napadaču u šut i još jednom spasio svoju reprezentaciju.

Do kraja poluvremena nije bilo većih uzbuđenja, pa se na odmor otišlo bez golova.

Drugi dio igre počeo je mnogo drugačije nego prvi, najviše zahvaljujući Nijemcima koji su krenuli dosta ofanzivije. Na početku drugog dijela igre, Širle je zamijenio Gecea i već u prvom napadu imao dobru šansu. Ezil je provukao loptu kroz odbranu Alžira, ali je Širleov šut izblokiran. U nastavku akcije, glavom je pokušao Mustavi, bez većeg uspjeha.

U 51. minutu nevidljivi Miler je tražio penal, a četiri minuta kasnije Rais Mboli ponovo je spasao igrače Vahida Halilhodžića. Filip Lam dobio je povratnu od Milera i gađao sa nekih 20 metara, ali je čuvar mreže CSKA iz Sofije izvadio loptu iz raklji.

Poslije ovih pokušaja Alžirci su umrtvili meč i uspijevali da se izbore sa centaršutevima Nijemaca koji su najčešće dolazili sa desne strane. Sve do finiša nismo vidjeli previše uzbuđenja, a onda je Njemačka krenula u potpunu ofanzivu.

U 80. su imali dvostruku šansu, prvo preko Milera, a onda i Širlea. Nijemci su odigrali odličnu akciju po desnoj strani, Kedira je centrirao na penal, gde je usamljeni Miler glavom tukao pravo u golmana. Lopta se odbila do Širlea, koji je sa peterca slabo zahvatio, pa je Belkalem izbio u korner. Dva minuta kasnije ponovo Miler, ali ponovo bez uspjeha.

Red je bio da se istakne i drugi golman, pa je Manuel Nojer po ko zna koji put izletio u 89. minutu i prekinuo opasniji napad rivala. Ovoga puta je istrčao na 30 metara i sprečio Fegulija da ode sam do gola. Do kraja susreta Haliče je odlično reagovao ispred Lama u petercu, pa se otišlo u produžetke.

Alžir je tako i u trećem meču protiv Nijemaca ostao neporažen u regularnom toku, pošto je dva puta prije toga pobeđivao.

Ipak, desilo se ono što su željeli da izbjegnu, a to je primljen gol na startu produžetka. Vezni igrači naivno su izgubili loptu na sredini, ona je brzo došla do Milera na lijevom boku, ovaj je kroz noge rivalu zavrnuo na peterac gde je Širle, uz mnogo sreće, petom smjestio u mrežu.

To je bio presudni trenutak meča, pošto su umorni igrači Alžira za narednih pola sata uspjeli da stvore samo jednu ozbiljniju priliku. Tri minuta prije kraja prvog produžetka lopta je tokom jedne gužve u kaznenom pala na nogu Mostefi koji je refleksno šutirao, malo pored stative.

Igrači su bili dosta istrošeni, što je rezultiralo velikim uzbuđenjima na kraju utakmice. U 117. minutu Kramer, koji je ušao umesto Švajnštajgera, i Miler propustili su dvije vezane šanse, da bi pobjedu Nijemaca potvrdio Mesut Ezil, dva minuta kasnije. Poslije jedne duge akcije Širle i Ezil su izašli 2 na 1, razmijenili dodavanja, lopta se poslije šuta odbila do igrača Arsenala koji je zakucao u gol.

Nije želeo Alžir da se preda bez borbe, već u sljedećem napadu Feguli je centrirao sa desne strane, na drugoj stativi je uklizao Đabu i postigao počasni pogodak. Tačno vrijeme gola Đabua je 120:51 čime je oboren rekord najkasnijeg gola na svjetskim prvenstvima ikada, koji je do sada držao Del Pjero, pogotkom protiv Njemačke (120:15).

Sudija je u sljedećem napadu svirao kraj, a afrička reprezentacija se tako časno oprostila od prvenstva na kom je pokupila simpatije mnogih.