Tako u Konzumovim trgovinama u Mostaru već nema PIK-ove šunke u crijevu, a radnici su rekli kako “se radi o problemu na granici”.
Slično je i s proizvodima PPK ili pak određenim proizvodima Lure.
Uglavnom se radi o proizvodima i prerađevinama od mesa i mlijeka.
Problem je opet granica.
Tako su se počele topiti posljednje zalihe roba koje su stvorene prije ulaska Hrvatske u Evropsku uniju.
Treba istaći kako je ovaj rasplet bio očekivan, s obzirom da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH naložilo da se s obzirom na raskid Veterinarskog ugovora s Hrvatskom tokom jula primijene iste mjere prema Hrvatskoj kao što su na snazi prema bilo kojoj drugoj članici Evropske unije.
Problem je nastao zbog toga što određeni objekti iz kojih se izvoze poljoprivredni proizvodi ne posjeduju EU broj zbog čega im se sada sprečava uvoz u BiH.
Kancelarija za veterinarstvo BiH sastavila je popis od 45 kompanija kojima je uvedena mjera zabrane dok ne ispune stroge uslove o porijeklu.
U Hrvatskoj privrednoj komori su rekli da se ovdje ne radi o zaštiti BiH potrošača, jer su proizvodi i dalje zdravstveno ispravni kao što su bili dok je na snazi bio poseban sporazum Hrvatske i BiH (do ulaska Hrvatske u EU).
Kažu da se ne radi ni o zaštiti njihovih proizvođača, jer se radi o relativno malom broju objekata.
Ako se u međuvremenu ne postigne dogovor mogao bi nastupiti pravi trgovinski rat.
Pročitajte još
-
Navršilo se 11 godina od upokojenja njegove svetosti patrijarha Pavla
-
Stanje na graničnim prelazima
-
“Policija neće postupati, osim ako građani prijave širenje panike ili lažnih vijesti”
-
Usvojena nova pravila za uslove rada vozača kamiona
-
Ministar zdravlja RS Alen Šeranić objasnio je danas kako se liječe osobe u RS kod kojih je potvrđeno prisustvo novog virusa korona.