Od svih hranjivih materija koje su neophodne vašem organizmu, kalcijum je jedna od najvažnijih. Osim što je bitan za razvoj i zdravlje vaših kostiju i zuba on, takođe, održava vaše srce, mišiće i nerve u vrhunskom stanju. Da li unosite dovoljne količine?
Osnove o kalcijumu
Kada se kalcijum apsorbuje u tijelu, on se transportuje u kosti pomoću vitamina D. Kada stigne u kosti, kalcijum se povezuje sa fosforom, usljed čega se stvara hranjiva materija koja kostima daje njihovu strukturu i snagu. Najveći dio rasta i razvoja kostiju dešava se u uzrastu između desete i dvanaeste godine života. Nakon toga počinje takozvani proces “pražnjenja”. Vaše tijelo se oslanja na uskladišteni kalcijum kako bi se postaralo da vaš kardiovaskularni i nervni sistem pravilno funkcionišu. Rezultat? Iscrpljene zalihe kalcijuma. Naravno, takav scenario se dešava ukoliko ne poduzmete neophodne korake da to spriječite.
Znaci i simptomi nedostatka kalcijuma
Od vitalnog je značaja da svakodnevno unosite dovoljne količine kalcijuma. Neki rani znaci upozorenja i simptomi nedostatka kalcijuma obuhvataju:
bolove u zglobovima i povećanje lomljenja kostiju
ekcem
lupanje srca
hipertenziju
lomljive nokte
nesanicu
grčeve u mišićima
utrnulost ruku i nogu.
Ukoliko se blagovremeno ne povede računa, nedostatak kalcijuma može dovesti do osteoporoze, bolesti koju karakterišu gubitak koštane mase i povećana lomljivost kostiju.
Koja je preporučena dnevna doza kalcijuma?
Ona se mijenja sa uzrastom. Tako, na primjer:
djeca uzrasta od jedne do tri godine: 500 mg dnevno
djeca uzrasta od četiri do osam godina: 800 mg dnevno
djeca uzrasta od devet do osamnaest godina: 1 300 mg dnevno
odrasli starosti od devetnaest do pedeset godina: 1 000 mg dnevno
odrasli starosti od pedeset i jedne godine i stariji: 1 200 mg dnevno.
Izvori kalcijuma
Ukoliko trebate povećati unos kalcijuma u organizam, a želite da ga izbjegnete u formi tableta, odnosno dodataka ishrani, najbolje je da konzumirate sledeće namirnice: jogurt, sir, sok od narandže, losos, žitarice obogaćene kalcijumom i špinat. Kako biste doprinijeli bržoj apsorpciji ovog minerala, potrebno je i da unosite dovoljne količine D vitamina (dva najbolja izvora su sunčeva svjetlost i mlijeko).
Takođe, smanjite unos kofeina, natrijuma i alkohola. Pretjerano konzumiranje pomenutih sastojaka “prisiljava” bubrege na izlučivanje umjesto na apsorpciju kalcijuma.
Napomena: Ukoliko se odlučite za kalcijum u vidu tableta ili drugih dodataka ishrani, nikada ne uzimajte više od preporučene doze. To bi moglo dovesti do problema sa bubrezima pa čak i njihovog otkazivanja. Prije uzimanja bilo kakvih dodataka, obavezno se konsultujte sa doktorom.
Izvor: MiniMagazin.info