“Na tržištu obrazovanja postoje dva javna i sedam privatnih univerziteta, dvije javne i deset privatnih visokih škola, koje je neophodno uskladiti sa tržištem rada, na kojem je osam odsto nezaposlenih visokoobrazovano”, naveo je Mutabdžija.
On je najavio da će na tematskoj sjednici o visokom obrazovanju gosti biti rektori i prorektori javnih i privatnih univerziteta, predstavnici sindikata, Unije udruženja poslodavaca, Privredne komore, Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske i studenata.
“Zajedno ćemo pokušati da odgovorimo na brojna pitanja i probleme u visokom obrazovanju, a jedno od izuzetno bitnih pitanja biće i školarine”, naveo je Mutabdžija.
Prema njegovim riječima, visina školarina nije adekvatna onome što studenti dobijaju na javnim visokoškolskim ustanovama, ali u ovom trenutku nije realno očekivati njihovo povećanje.
“Javni univerziteti imaju velike probleme sa likvidnošću i održavanjem postojećeg nivoa naučno-istraživačkog rada. Moramo naći način da s jedne strane sačuvamo socijalni segment studiranja, a, sa druge, da obezbijedimo optimalne uslove za rad visokoškolskih ustanova”, smatra Mutabdžija.
Izvor: Agencije
Pročitajte još
-
Navršilo se 11 godina od upokojenja njegove svetosti patrijarha Pavla
-
Stanje na graničnim prelazima
-
“Policija neće postupati, osim ako građani prijave širenje panike ili lažnih vijesti”
-
Usvojena nova pravila za uslove rada vozača kamiona
-
Ministar zdravlja RS Alen Šeranić objasnio je danas kako se liječe osobe u RS kod kojih je potvrđeno prisustvo novog virusa korona.