“Treba napasti srpske strateške mete, poput energetskih objekata, komunikacija i infrastrukture u gradovima poput Banjaluke”, navela je Olbrajtova.
U ovom dokumentu razmatrane su eventualne unilateralne i multilateralne vojne opcije, a prema mišljenju Olbrajtove, postojeće rezolucije Savjeta bezbjednosti UN-a davale su prostor za takvu mogućnost.
Plan vojne intervencije na Banjaluku i druge dijelove RS, kao i Srbije i Crne Gore, pripremila je još administracija DŽordža Buša Starijeg, proističe iz nekoliko dokumenata s početka 1993. godine, koje je CIA objavila na svom internet sajtu.
Iz ovih dokumenata, takođe, proističe da je administracija Bila Klintona bila kolebljiva i željela odgađanje upotrebe američke vojne sile, iako je podržavala Bošnjake. Ovi dokumenti, u suštini, bacaju novo svjetlo na američku politiku prema BiH u tom periodu, jer se do sada uglavnom smatralo da je Buš bio suzdržan prema BiH, a da su Klintonovi “jastrebovi” gurali ideju vojne intervencije.
Iako je dosta najviših članova Klintonove administracije, predvođenih Medlin Olbrajt, tadašnjim ambasadorom SAD u UN-u, otvoreno bilo na strani Bošnjaka, smatrajući da su Srbi u BiH “agresori protiv Bosanaca”, prevladalo je mišljenje da američka vojska ne treba da se miješa u BiH.
Izvor: Agencije
Pročitajte još
-
Navršilo se 11 godina od upokojenja njegove svetosti patrijarha Pavla
-
Stanje na graničnim prelazima
-
“Policija neće postupati, osim ako građani prijave širenje panike ili lažnih vijesti”
-
Usvojena nova pravila za uslove rada vozača kamiona
-
Ministar zdravlja RS Alen Šeranić objasnio je danas kako se liječe osobe u RS kod kojih je potvrđeno prisustvo novog virusa korona.