Roditelji, čija djeca idu u privatne vrtiće na području Banjaluke, tvrde da su u neravnopravnom položaju u poređenju sa onima, čija djeca borave u javnim vrtićima, te zahtijevaju da i oni dobiju subvencionisane cijene.
Grupa roditelja iznijela je svoj prijedlog da im grad pomogne u finansiranju smještaja mališana, koji zbog manjka mjesta u javnim vrtićima, moraju boraviti u privatnim predškolskim ustanovama.
– Mi, koji smo prinuđeni da upisujemo djecu u privatne vrtiće, u neravnopravnom smo položaju u odnosu na roditelje čija djeca imaju mjesto u javnim vrtićima – požalio se roditelj, koji nije želio da mu objavimo ime i dodao da je, od vlasništva vrtića, važniji kvalitet usluga.
Šef Odsjeka za obrazovanje, zdravstvo, socijalnu zaštitu, izbjegla, raseljena lica i povratnike grada Banjaluka Milenko Malinović rekao je da je potreba za novim vrtićima očigledna i da na mjesto u vrtiću i dalje čeka oko 2.000 mališana.
– Grad ne finansira privatne vrtiće, jer je finansiranje u obavezi osnivača, ali u skorije vrijeme rješavaće se ova problematika u okviru privatno-javnog partnerstva – kazao je Malinović, te dodao da je u toku adaptacija dva nova prostora za vrtiće.
On je istakao i da roditelji prosječno plaćaju 131 KM za boravak djeteta u vrtiću, a preostali iznos finansira grad.
– Prosječna cijena boravka iznosi 375 KM od čega 35 odsto plaćaju roditelji, a 65 odsto osnivač ustanove – rekao je Malinović.
Iz Ministarstva prosvjete i kulture RS su potvrdili da nedostatak vrtića nije problem samo u Banjaluci i da je neophodno obuhvatiti veći broj djece predškolskim obrazovanjem na nivou cijele Republike Srpske.
Načelnik Odjeljenja za predškolsko vaspitanje i obrazovanje u Ministarstvu prosvjete i kulture RS Nataša Cvijanović rekla je da je cilj da se povećaju kapaciteti predškolskih ustanova i broj djece u njima.
– Cilj Ministarstva prosvjete i kulture je, pored podsticanja i razvijanja svijesti roditelja o važnosti i značaju ranog učenja za rast i razvoj djece, povećanje broja djece koja će biti uključena u neki od oblika organizovanog vaspitno-obrazovnog rada sa njima – istakla je Cvijanovićeva.
Ustanove
U RS postoje 82 predškolske ustanove od kojih je 41 ustanova u javnom sektoru i 41 ustanova u privatnom sektoru koje pohađa 7.614 djece. Nataša Cvijanović rekla je da obuhvaćenost djece predškolskim vaspitanjem u Republici Srpskoj nije na zadovoljavajućem nivou, jer samo je oko 13 odsto od ukupne populacije djece predškolskog uzrasta obuhvaćeno predškolskim obrazovanjem.
(Glas Srpske)
Pročitajte još
-
Dio rukovodstva banjalučkog CSR se odrekao plata u korist radnika
-
Bez “kandži” za nepropisno parkiranje u Banjaluci od sljedeće sedmice
-
Počela sanacija magistralnog puta Banjaluka-Srpske Toplice
-
Selak se sastao sa odbnornicima SPS u Skupštini Banjaluke: Podrška konstruktivnim rješenjima
-
Vučiću povelja “Počasni građanin Banjaluke”