Predsjednik Lovačkog udruženja “Fazan” Novi Grad Vojin Bera rekao je da su lovačka udruženja prema Zakonu o lovstvu i pravilniku o korištenju lovišta, između ostalog dužna da organizuju akcije s ciljem sprečavanja štete na poljoprivrednim usjevima koje čine divlje svinje.
“Lovačko udruženje `Fazan` organizovalo je prošle godine jednu akciju. I ove godine smo organizovali akciju na području Ekića, Dolovljana i Crne Rijeke gdje gazduje ovo lovačko udruženje i gdje su divlje svinje prisutne u većem broju u odnosu na prethodne godine”, kaže Bera.
On je naveo da je evidentno da štete ima i na područjima kojima gazduju druga lovačka uduženja, posebno na prostoru uz rijeku Unu.
Bera kaže da je divlja svinja divljač u prolazu i ne može se predvidjeti kad će se pojaviti, a ove godine veće prisustvo ove divljači objašnjava se visokim vodostajem rijeke Une.
Ranije su divlje svinje brzo migrirale preko Une u opštinu Dvor u Hrvatskoj gdje ima dosta neobrađenog zemljišta.
“Interesnatno je da se ove godine divlje svinje pojavljuju na mjestima gdje to ranije nije bio slučaj, a podatke o tome imamo od poljoprivrednika koji prijavljuju štetu. Bilo je slučajeva da su prilazile i kućama, što takođe ranije nije bio slučaj”, naveo je on.
Prema njegovim riječima, lovačkim udruženjima je cilj da u skladu sa zakonom preduzmu sve mjere kako bi tu divljač doveli na proporcionalan ili optimalan broj u lovištu.
Bera je objasnio da je lov na divlju svinju dozvoljen od 31. oktobra do 31. januara, s tim da se lov na krmače zaključuje 31. decembra.
“U iznimnim slučajevima, mogu se organizovati akcije i za svaku se pravi plan aktivnosti, navodi se mjesto održavanja, lovci koji će učestvovati, oružje koje će biti korišteno, kao što je to bio slučaj sa akcijom koju smo organizovali u dolini Japre i u kojoj je učestvovalo 70 lovaca”, rekao je Bera.
On je naglasio da poljoprivredni proizvođači iz bezbjednosnih razloga ne bi trebalo da se upuštaju u akcije ove vrste, već da to prepuste lovačkim udruženjima.
Bera je rekao da divlje svinje obično pred kišu kreću u potragu za hranom, napadaju određeno područje, odlaze i nakon nekog vremena se vraćaju.
“Divlje svinje idu u većem broju i organizovane su, postoje pravila u životinjskom svijetu i kad se najviše očekuje da će se vratiti one jednostavno napadaju drugi prostor”, izjavio je on.
Bera je objasnio da ova divljač u potrazi za hranom napada i druge usjeve.
Budući da je riječ o privremeno zaštićenoj divljači, nije predviđena naknada štete poljoprivrednicima.
On je dodao da će lovačka udruženja učiniti sve što mogu u skladu sa zakonom, kako bi kontrolisala prisustvo divljih svinja.
Na području novogradske opštine djeluju četiri lovačka udruženja koja zajedno imaju oko 800 lovaca, prenose agencije.
.