Na internet stranici prevoznika “Bočac turs” koji prevozi putnike na liniji Banjaluka – Krupa na Vrbasu – Krmine mogu da se vide dva polaska iz Krmina i to u šest i 7.30 i dva polaska iz Banjaluke u 13 i 14.30 časova.
Velika većina radnika iz Krmina koji rade u Banjaluci ne mogu da se uklope u navedene linije, pa stopiraju ili pješače do svojih kuća, a isti problem imaju i osnovci, i srednjoškolci kao i studenti. Neradnim danima autobusa nema uopšte, što predstavlja dodatni problem meštanima koji bi hteli da odu do grada.
Neredovan, skup i neuslovan prevoz
– Polasci iz Banjaluke do Krupe na Vrbasu su česti i to nije problem, problem je šta kada stignemo u Krupu. Šta sa radnicima koji rade međusmenu i u Krupu stignu recimo oko 20.30 uveče? Kada iz Banjaluke stignemo u Krupu, tu presjedamo u kombi za Krmine, a sve to zbog mosta preko kojeg je zabranjen prelaz autobusima. Ispaštamo i mi i prevoznik vjerovatno, a niko ništa ne čini. Tačno je da postoje po dva polaska iz Krupe i Banjaluke, ali na toliko radnika to jednostavno nije dovoljno – ogorčeni su mještani.
Oni naglašavaju da kombi koji ih prevozi do Krmina ne poštuje uvijek vreme polazaka i odlazaka i često putnike ostavlja na pola puta.
– Kombi je u takvom stanju da normalan čovjek ni stoku ne bi prevozio u njemu, a kamoli ljude. Jednom smo čak čuli da je vozač prevozio koze u kombiju, a poslije mu ljudi plaćaju kartu za prevoz. Sjedišta su probušena, ima rupa u podu, pa kada pada kiša noge nam budu mokre.
Kartu do Krupe plaćamo 3,3 KM dok je karta do Krmina 1,60, što znači da mi kartu Krmine-Banjaluka plaćamo skoro pet KM. Za te pare vozimo se u kombiju koji je gori od autobusa iz filma “Ko to tamo peva”, presjedamo, a često ostanemo i na pola puta. Zna se desiti da kada ima jedan putnik, vozač odbija da ga poveze. Podsjećamo vas da i mi živimo u Banjaluci – dodaju mještani.
Dva polaska nedovoljna
Predsjednik Savjeta MZ Krmine, Nebojša Božić, tvrdi da mještani preuveličavaju cijelu situaciju i da kombi nije u toliko lošem stanju.
– Veći problem je to što je zaista prevoz za našu mjesnu zajednicu loše regulisan. Dva polaska iz Banjaluke i isto toliko iz Krmina nisu dovoljna. Mi imamo oko 900 stanovnika, od toga jako mnogo radnika, djece koja idu u školu, a imamo i studenata koji ne mogu svoja predavanja da prilagođavaju prevoznicima. Po mjesečnim kartama može se vidjeti da isplativost za uvođenje većeg broja linija na ovoj relaciji i te kako postoji – kaže Božić.
On naglašava da prevoznik mimo fiksnih linija često poveze putnike koji čekaju na stanici.
– Ali isto tako dešava se da putnike ostavi na pola puta, jer mu se dalje ne ide. Znamo da to nije obavezna linija, ali ako vozač već primi putnike i uredno im naplati kartu, onda ne bi smio da ih tako ostavlja na pola puta, naročito ne đake – dodaje Božić.
Pored neredovnog prevoza, Mjesna zajednica Krmine nema ambulantu, prostorije mjesne zajednice i trotoare a ove stavke su im godinama prioritet. U firmi “Bočac turs” nismo uspjeli da dobijemo informaciju da li će broj polazaka u narednom periodu biti povećan, niti komentar na stanje kombija koji prevozi putnike od Krupe na Vrbasu do Krmina.
Most u katastrofalnom stanju
Zbog užasno lošeg stanja mosta koji prijeti da se sruši svakog časa, zabranjen je prelaz autobusima i teretnim vozilima. Upravo zbog toga mještani Krmina moraju da iz autobusa za Krupu na Vrbasu presjedaju u manji kombi da bi mogli da dođu do svojih kuća.
U Savjetu MZ Krmine imaju informacije da bi most trebalo da bude zamijenjen starim mostom koji se nalazio u Karanovcu, ali ne znaju kada bi to moglo da se desi, niti zašto do zamjene nije došlo kada su izvođeni radovi na novom mostu u ovoj mjesnoj zajednici.
Pročitajte još
-
Dio rukovodstva banjalučkog CSR se odrekao plata u korist radnika
-
Bez “kandži” za nepropisno parkiranje u Banjaluci od sljedeće sedmice
-
Počela sanacija magistralnog puta Banjaluka-Srpske Toplice
-
Selak se sastao sa odbnornicima SPS u Skupštini Banjaluke: Podrška konstruktivnim rješenjima
-
Vučiću povelja “Počasni građanin Banjaluke”