02. 12. 2021.
27. oktobar – dan koji je promijenio grad (VIDEO)

27. oktobar – dan koji je promijenio grad (VIDEO)

27. oktobar – dan koji je promijenio grad (VIDEO)

Prije 45 godina, 27. oktobra, u 9 časova i 11 minuta, katastrofalni zemljotres pogodio je naš grad, ostavivši iza sebe pravu pustoš.

Petnaest poginulih, 1.117 teže i lakše ranjenih, hiljade kuća i stanova srušeno ili teško oštećeno, razorena preduzeća, škole, bolnice, kulturno-istorijski objekti… – samo su najteže od mnogobrojnih posljedica pomjeranja tla, čijih je devet stepeni po Merkaliju gotovo čitav minut treslo Banju Luku i njenu bližu okolinu.

Od tada pa do danas neki ožiljci na duši Banjolučana i njihovog grada su zarasli, dok neki i danas bole. Zahvaljujući ogromnoj solidarnosti stanovništva iz svih krajeva bivše Jugoslavije, ali i pomoći iz Evrope i svijeta, stanovnici „krajiške ljepotice“ ponovo su izgradili svoj grad. Novu zgradu Gimnazije poklonio je Banjoj Luci grad Sarajevo, Osnovnu školu „Georgi Stojkov Rakovski“ bugarski narod, dok je škola u Slatini nazvana „Holandija“, jer je holadska vlada donirala sredstva…

Na Trgu Krajine i danas se nalazi sat, koji je prestao da radi 27. oktobra 1969. godine u 9.11 časova, kao podsjetnik na nesreću, koja je tada zadesila naš grad. Vremenom, Banja Luka se razvijala i postala savremen i moderan grad, univerzitetski, privredni, finansijski, politički i administrativni centar

Microsoft napušta Windows Defender
Microsoft napušta Windows Defender