20. 01. 2021.
Forum srednjoškolaca: Uspjesi mladih koje ne smijemo zanemarivati

Forum srednjoškolaca: Uspjesi mladih koje ne smijemo zanemarivati

Forum srednjoškolaca: Uspjesi mladih koje ne smijemo zanemarivati

Asocijacija srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini organizovala je u nedjelju u Domu omladine Forum srednjoškolaca na kome je pet mladih govorilo o uloženom trudu i ostvarenim uspjesima u različitim oblastima.

Anđelka Živojinović, jedna od organizatora foruma, na pitanje zašto su zanemareni uspjesi ljudi koji naš grad pokazuju u ljepšem svjetlu odgovorila je: „Neke negativne teme zauzimaju primat i sprječavaju nas da fokus prebacimo na pozitivnije stvari kao što su dostignuća mladih.“

Milan Bajić, učenik trećeg razreda Elektortehničke škole, podijelio je sa prisutnima tok svoje sportske karijere. „Još od malena bavio sam se plesom i plivanjem. Osvojio sam preko 150 medalja u plivanju ali sam shvatio da to nije sport u kom mogu iskazati svoju maštu te sam se posvetio breakdance-u. Iz razloga što sam bio nezadovoljan radom jedinog kluba breakdance-a u Banjaluci odlučio sam da zajedno sa nekoliko drugova osnujem novi.“

Klub breakdance-a se naziva „Anonymous crew“ čiji su setalenti predstavili na takmičenju u Sloveniji a u maju predsaviće se i u Barseloni.

Bojan Balenzada, učenik trećeg razreda banjalučke Gimnazije, bavi se debatom i za nju kaže da je „problematika koja je malo poznata našem društvu“.

„Od osnovne škole zanimao sam se za društvene nauke a posebno politiku. Politika me je privukla jer daje mogućnost da se izvrše promjene u našem društvu. Osjetio sam potrebu da naučim više o  obraćanju masi bez treme i bez ostavaljanja pogrešnih zaključaka“ rekaoje Balenzada.

Kada je počeo pohađati Gimanziju uključio se u debatni klub „Georgije“ gdje je odmah poslije mjesec dana imao priliku da učestvuje u javnoj debati i da govori o problemima koji se tiču svih nas. Na regionalnom i državnom takmičenju osvojio je prva mjesta a učestvovao je i na mnogim forumima i

„U debati kao i u životu postoje dvije strane, afirmacijska i negacijska. Debata ponekad primorava da se zalažete za suprotnu stranu od one koja podržava vaš stav o određenim problemima ali to mi samo pomaže da sagledam stvari iz različitih uglova.“

Tijana Babić, učenica Gimnazije, govorila je o iskustvu iz sedmog razreda osnovne škole koje joj je pomoglo da primijeti negativne vrijednosti koje vladaju u našem društvu. „Nakon što je u osnovnoj školi ukinuto takmičenje za sedme razrede takmičila sam se sa godinu starijima. Osvojila sam drugo mjesto i odmah potom naišla na žalbe ostalih učesnika na moj uspjeh. Oni osim što nisu dovoljno radili na sebi težili su sputati drugog. To nije samo problem pomenutih učesnika već društva u cjelini.“

Babićeva je dva puta u osnovnoj školi na Balkanijadi osvojila srebro, u srednjoj na Balkanijadi u Atini bronzu a na Evropskom matematičkom kupu zlato. Pored matematike bavila se šahom i 4 puta bila prvakinja BiH. „Od svih ovih takmičenja jedino je Evropski kup bio ispraćen u medijima, prethodno ništa“ rekla je mlada matematičarka.

Metju Maruka, šesnaestogodišnjak iz Filadelfije, boravi u Banjaluci putem programa kulturološke razmjene učenika. Zainteresovan je za stalno širenje znanja a posebno istražuje fenomen sreće.

„Ja smatram da je jedino što možemo kontrolisati u životu činjenica da li smo srećni ili ne. Sreća je usko povezana sa zdravljem jer kada se uništi zdravlje, unište se i hormoni za sreću.

Mnogi me pitaju zašto sam iz razvijene države gdje imam sve što poželim došao ovdje. Ja svima odgovorim da je glavni razlog potraga za novim znanjima i srećom.“

Anđela Vračar, učenica četvrtog razreda Katoličkog školskog centra, pričala je o bavljenju fizikom koje je započela tek u trećem razredu srednje škole.

Ona je sa radom iz fizike učestovala na „Inostu mladih“ u Banjaluci, na Konferenciji nauke u Aleksincu, osvojila prvo mjesto na „Noći istraživača“ a sljedeći cilj joj je odlazak u  Sofiju  gdje će dodatno učiti o eksperimentalnoj fizici.

„Da ste me prije dvije godine pitali šta mislim o fizici sigurno bih vam odgovorila nešto negativno. Takav stav imala sam jer nas u redovnoj nastavi upoznaju samo sa teoretskim dijelom ove nauke dok se eksperimentima uopšte ne bavimo. Tek kada sam se u trećem razredu uključila u naučno-istraživačku sekciju shvatila sam da je nauka veliki spektar u kojem se može otkriti mnogo novih stvari.“

Ovi talentovani mladi koji se razlikuju po mnogo čemu složili su se oko jedne stvari a to je  da su glavni ključevi uspjeha volja i rad.

(Dragana Kuzmanović/mojKontakt)

Microsoft napušta Windows Defender
Microsoft napušta Windows Defender