Išli su kroz dugačak hodnik na čijem kraju su se nalazila vrata. Bilo je mračno.
Radnik je otvorio vrata slabo osvijetljene prostorije. Odnekud su ga izvukli. U skladištu prodavnice kraj magistrale, kao što se vrhovnom komandantu oružanih snaga jedne zemlje pokazuje najnovije super-moćno oružje, predstavljen mu je u najlonu zapakovan nov BMX u dijelovima.
Porodica i trgovac su pogledali u njega sa uzdignutim obrvama i osmijehom očekivanja. U oblaku iznad glava stajalo je pitanje: „Jel’ to to?”
Sa lica namrštenog dječaka stigao je smušen i mrzovoljan odgovor: „Neću taj.“
(Isti ritual ponavljao se i kasnije, kad su mu nešto kupovali, sve dok nije „stasao“ da sam ide u potragu za patikama ili jaknom koje bi zadovoljile njegovu ideju o bojama i obliku – roditelji kao roditelji, bila im je važna samo funkcionalnost predmeta)
Problem sa BMX-om bio je estetske prirode – bio je crne boje, sa metalik-srebrenastim dijelovima, a imao je i blatobrane. On je zamišljao – na televiziji, i na ulici, kod srećnih drugova koji su ga već posjedovali viđao – crvene i plave, sa gumama iste boje.
Neostvaren dječiji ideal, crveno-plavi BMX sa spužvama na „rami“ i bez blatobrana. Jer blatobrana se gadio kao i majica sa kragnama, somotnih hlača, ili margarina u sendviču sa salamom.
Anegdotu je prepričavao kao smiješnu priču, kajući se u sebi, što je onog dana u prodavnici, neodlučno gledao u njega kao u mladu koju su mu doveli na „viđenje“. „Poniji“ su bili popularna utjeha, a kada je došlo vrijeme „mountain-bike“ bicikla, to više nije bilo ni važno.
Odluka iz zamračene prostorije neke prodavnice u Slavoniji, ispostaviće se, bila je krajnje nepromišljena, i da je bila drugačija, mogla je donijeti radosti i njemu i njegovima i biti dobar materijal za hvaljenje, nešto kasnije, kada su se još neki predmeti, granice, kuće, gradovi i drugovi, pomjerili i promijenili.
Kasnije će vidjeti, u još nekoliko prilika koje su se ukazale, da se poslušnost umišljenim romantičnim slikama u glavi, u stvarnosti skupo plaća. Ne novcem, već kajanjima i preispitivanjem. Danas – BMX ima svoj muzej na internetu: bmxmuseum.com, a „Rogov“ model se na „Piku“ može kupiti za samo 30 KM.
Tad, u tom usputnom salonu dvotočkaša, taj skupi bicikl bio bi kupljen i otplaćivan na rate, a plaćena bi bila samo jedna. Da je pametno pazaren bio bi spakovan u „stojadina“ koji je vozio pravo na ljetovanje kod babe i djeda, na put sa kojeg, već te iste godine, nije moglo biti bezbjednog povratka u Hrvatsku.
Što znači da novootcijepljena država, tj. neko preduzeće sa njene teritorije, uskoro nije ni moglo tražiti da se plate rate za bicikl. Za neplaćene rate i deviznu štednju u ratnom stanju više nikog nije bilo briga.
Dobio bi ga džaba.
(mojKontakt/Ž. Svitlica)
Pročitajte još
-
Svečano priznajem: Što je manji to je bolji!
-
Sjećate li se kada ste zadnji put vidjeli cirkus?
-
Druženje sa Yu grupom: ILI ŽIVIŠ ROCK ‘N’ ROLL ILI NE ZNAŠ ŠTA JE TO
-
Banjalučani sa pivom po kiši uz Srbiju protiv Brazila
-
Trg Krajine Banjaluka: Nada ne jenjava! Dajte Brazil da se igramo! (Srbija-Švajcarska 1:2)