29. 11. 2020.
U Banjaluci uhapšen Nedim Kulenović, šef u UIO BiH

EURO: Rusi do boda u sudijskoj nadoknadi

Fudbalske reprezentecije Engleske i Rusije remizirale su u prvom kolu Evropskog prvensta u Francuskoj – 1:1.

Englezi su nešto bolje ušli u utakmicu. Prvu priliku imali su već u trećem minutu kada je Del Ali sa ivice kaznenog prostora šutirao preko gola. Nekoliko minuta kasnije još bolja prilika za Englesku. Lalana je sa desetak metara uputio oštar šut, ali je Akinfejev sjajno intervenisao.

Nastavili su Englezi da napadaju. Pokušavali su Smoling i Kejn, ali obojica bez uspjeha.

Prvu priliku Rusija je imala nakon 20-ak minuta igre, kada je Ignaševič šutirao nakon ubačaja Šatova, ali je Hart bio siguran među stativama. Nakon toga Englezi ponovo prijete. Pokušavali su Sterling, Lalana, Runi, ali nisu mogli da nađu rješenje za Akinfejeva, koji je najzaslužniji što su Rusi na poluvrijeme otišli bez golova u svojoj mreži.

Na početku drugog poluvremena nešto življa igra selekcije Rusije. Ipak do prve prilike u drugom dijelu dolaze Englezi, ali rezultat opstaje nepromijenjen.

U 59. minutu Rusi su došli do kornera, Dajer je neoprezno intervenisao, pa je Hart morao ponovo morao da izbacuje loptu u korner,a nakon toga Golovin očajno šutira.

U 63. minutu prva prava prilika za Rusiju, Smolov je lukavo šutirao sa dvadesetak metara, ali lopta je završila pored gola. Ali Englezi ubrzo odgovaraju, u 71. minutu, nakon polukontre lopta dolazi do Rouza a on je prosljeđuje za Runija, a udarac kapitena Albiona sa ivice šesnaesterca maestralno brani golman Akinfejev, da bi se poslije toga lopta od prečke odbila do Lalane, koji je bio u ofsajdu.

Ipak, vrlo brzo je Engleska došla do zasluženog vođstva, u 74. minutu. Šenikov je faulirao Delea Alija na ivici kaznenog prostora, Runi je preskočio loptu, a Erik Dajer se zaletio i pogodio gol Akinfejeva, koji je prvi put na meču bio loše postavljen i to ga je skupo koštalo.

Nakon toga igra se malo smirila, nije bilo pravih prilika, a Rusi su pokušavali da dođu do izjednačenja. To su i uspjeli u 93. minutu, kada Berezucki iz veoma teške pozicije loptu glavom šalje iza leđa Harta.