27. 11. 2020.
Gudjohnsen ostvario san i zaigrao na Euru: Sve je počelo prije 20 godina kada je zamijenio oca

Kada neko spomene nogometaše Islanda, prva asocijacija koja vam padne na pamet je, bez ikakve sumnje, Eidur Gudjohnsen.

Nekadašnji napadač Chelseaja i Barcelone se vratio iz reprezentativne penzije kako bi ostvario svoj veliki san i zaigrao na Evropskom prvenstvu.

Sve je počelo prije 20 godina, tačnije 24. aprila 1996. godine. Island je gostovao Estoniji, a u drugom poluvremenu tog prijateljskog susreta 17-godišnji Eidur je zamijenio svoga oca, tada 35-godišnjeg Arnora.

Bila je to prava “predaja štafete”. Arnor je tada bio najbolji igrač Islanda svih vremena, a tu titulu je preuzeo Eidur nekoliko godina poslije.

Eidur je imao nekoliko prilika za postizanje pogotka u Tallinu, no nije uspio zatresti mrežu Estonaca. To je pošlo za rukom Gunnlaugssonu, koji je postigao hat-trick za pobjedu 3:0.

Arnor i Eidur su postali prvi i do sada jedini otac i sin koji su zaigrali u istoj utakmici reprezentacije, no igrom sudbine nikada nisu zajedno bili na terenu.

Naime, tadašnji selektor Logi Olafsson je želio staviti u igru od prve minute Gudjohnsene, no to mu je izričito zabranio tadašnji predsjednik Nogometnog saveza Islanda Eggert Magnusson.

Magnusson mu je naredio da može u Estoniji da izvrši izmjenu Arnor – Eidur, a da obojicu od prve minute stavi na narednom meču u junu u Reykjaviku u prvom kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo protiv Makedonije.

Nažalost, to se nije desilo. Eidur je igrajući za U18 reprezentaciju u maju protiv Republike Irske slomio nogu, a kada se oporavio 1997. godine, njegov otac je već završio reprezentativnu karijeru.

Dvadeset godina kasnije, 18. juna 2016. godine, 37-godišnji Eidur je u 84. minuti meča protiv Mađarske pri vodstvu njegove reprezentacije zamijenio Kolbeinna Sigthorssona i tako posljednje minute meča odigrao kao kapiten Islanda.

To je bio njegov 86. nastup u dresu nacionalnog tima, a postigao je 26 golova. Njegov otac Arnor je na 73 nastupa postigao 14 golova.

Nažalost po njega, nije kao kapiten proslavio historijsku pobjedu svoje ekipe s obzirom da je Saevarsson je u 89. minuti postigao autogol za konačnih 1:1.

Susret trećeg kola grupe F protiv Austrije mogao bi biti posljednji za Gudjohnsena u reprezentativnom dresu, s obzirom da je najavio da će posljednja utakmica na Euru za Island biti i njegova posljednja u nacionalnom dresu.