08. 03. 2021.
Nadal je ranjiv – Hačanov mučio Španca četiri i po sata!

Najbolji teniser svijeta Rafael Nadal uz dosta muke se plasirao u osminu finala US Opena.

Aktuelni šampion posljednjeg Grend slema sezone tek poslije četiri sata igre savladao je Rusa Karena Hačanova sa 5:7, 7:5, 7:6 (7), 7:6 (3).

Problem sa desnim koljenom značajno je uticao na igru Nadal u prva dva seta, ali je “Bik sa Maljorke” uspio da preokrene meč nakon 0-1 i 2-4 u drugom setu.

Nadal izjednačio je na 4:4, potom je i poveo sa 5:4, ali je ruski teniser poravnao rezultat. Potom je Hačanov ponovo došao do brejka i onda u servis gemu za osvajanje prvog dijela igre iskoristio četvrtu set loptu.

Nije izgledalo da prvi teniser ima problema sa povredom, međutim u drugom setu imao je povez oko desnog kolena što je značilo da situacija nije dobra.

Uslijedio je jednako uzbudjiv treći set iako nije viđen nijedan brejk, a imao je Hačanov tri šanse već u uvodnom gemu. Potom je Nadal propustio priliku da povede 4:2, pa je usledio taj-brejk.

Nadal je diktirao tempo, ali ga je Hačanov pratio u stopu, da bi Rus užasno odigrao u ključnim tenucima i sa duplom servis greškom poklonio Špancu preokret.

Španac koristi momentum, neutrališe svaki napad Rusa u četvrtom setu i ranim brejkom kreće ka konačnoj pobjedi, apsolutno je dominirao Nadal u nastavku, lako osvajao svoje servis-gemove, a onda je uslijedio šok.

Potpuno se raspala igra svjetskog broja 1 u ključnom gemu meča, na servisu za meč na 5:4 nije uspjevao Nadal ništa da pogodi, štaviše, pravio je nekarakteristične greške koje Hačanov koristi i poravnava na 5:5.

Rus preuzima kontrolu i sigurnim servisom preokreće, a onda vrši žestok pritisak na uzdrmanog Nadala, stiže do servis lopte, ali Španac tada pokazuje klasu i sjajnim potezima preokreće gem koji osvaja fantastičnim “hot-dogom”.

Uprkos sjajnoj igri Hačanov nije uspio da nadigra Nadala, Špančev kvalitet dolazi posebno do izražaja u taj-brejku, sa dva mini-brejka u nizu stiže do 6:1 i bez većih problema privodi meč kraju.

Nadal će u osmini finala USO igrati protiv Gruzina Nikoloza Basilašvilija, 37. igrača svijeta, koji je u trećem kolu savladao Argentinca Gvida Pelju sa 6:3, 6:4, 1:6, 7:6. (B92)