06. 03. 2021.
Džeko rekorder, strijelac i junak protiv Austrije

Edin Džeko 53. golom na 95. nastupu u dresu “zmajeva” osigurao tri nova boda Bosni i Hercegovini u Ligi nacija.

Kakva noć Edina Džeke!

U meču drugog kola Lige nacija protiv Austrije, “dijamant” je upisao 95. nastup, čime je postao rekorder po broju nastupa u dresu “zmajeva”, a briljantno veče začinio je pogotkom u 78. minutu, kojim je BiH zabilježila i drugi trijumf u novoformiranom takmičenju.

Džeki je to bio 53. gol u dresu BiH, a ne treba ni napominjati da je i u ovoj kategoriji ubjedljivo ispred svih bh. reprezentativaca.

BIH – AUSTRIJA 1:0 (0:0)
Izabranici Roberta Prosinečkog tako su, nakon trijumfa u Belfastu (2:1), upisali nova tri boda te sa vrha gledaju na ostale rivale u grupi 3.

Nije to bio lagan meč.

U prvom poluvremenu viđena je velika borba na sredini terena, sa veoma malo prilika, da bi i nastavak susreta donio slično stanje na “Bilinom polju”.

Bh. tim odigrao je mnogo bolje nego u duelu sa Sjevernom Irskom, a nagrada za hrabru partiju stigla je u 78. minutu, kada je Džeko iskoristio proigravanje Sarića, te precizno pogodio za 1:0.

Bilo je do kraja prilika na obje strane, Austrijanci su čak uspjeli postići gol, ali je poništen zbog ofsajda u kojem se našao Alaba.

Veliku šansu u nadoknadi imao je Rade Krunić, čiji šut je izblokiran, pa je ostalo 1:0.

Od tada su odigrali ukupno 10 utakmica, računajući i prijateljske, a jedino je Brazil uspio da slavi 3:0.

Naredni meč u Ligi nacija BiH će takođe igrati sa Sjevernom Irskom 15. oktobra, na “Grbavici”.

BIH: Šehić, Čivić, Todorović, Bešić, Višća (87. Zakarić), Duljević (90+3. Bajić), Pjanić (89. Krunić), Džeko, Šunjić, Zukanović, Sarić. Selektor: Robert Prosinečki.

AUSTRIJA: Lindner, Hintereger, Ilzanker (86. Šaub), Arnautović, Alaba, Gregorič (72. Sabicer), Predl, Žulj, Grilič (81. Burgštaler), Lajner, Lazaro. Selektor: Franko Foda.