28. 11. 2021.
Nova godina, nove plate za prosvjetare

Nova godina, nove plate za prosvjetare

Veće plate prosvjetnim radnicima sa visokom stručnom spremom

Prosvjetnim radnicima u Republici Srpskoj 2019. godina donosi deblje novčanike. Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o cijeni rada i time odredila povećanje plate zaposlenima u obrazovanju i kulturi sa visokom stručnom spremom za osam odsto.

Više od 13 hiljada učitelja, profesora i nastavnika na veća primanja čekalo je 11 godina. Osim boljeg standarda života, ovo će stimulativno djelovati na zaposlene, kaže ministar prosvjete i kulture Republike Srpske.

“U 2019. god predviđeno je 22 miliona maraka za povećanje plata upravo u ovim segmentima o kojima sam govorila. To konkretno znači da će njihova plata biti veća, sad minus ili plus, za nekih 100 konvertibilnih maraka u zavisnosti naravno od platnog razreda pod kojim se vode”, istakla je Natalija Trivić, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske.

Zaposleni u obrazovanju i kulturi imaju niže plate od zaposlenih u drugim javnim ustanovama sa istom stručnom spremom. Ovo povećanje je prvi korak ka usklađivanju platnih koeficijenata, koji se očekuje do 2022. godine, kažu iz Republičkog pedagoškog zavoda.

“Mi smo svjesni činjenice i znamo da ljudi koji imaju istu stručnu spremu ako rade u prosvjeti ili rade neki drugi posao sa tom istom stručnom spremom onda imaju veće plate i zbog toga se ljudi u prosvjeti osjećaju kao obezvrijeđeni i na ovaj način usklađivanja koeficijenata će prosvjetni radnici dobiti na značaju kao svi ostali budžetski potrošači sa istom stručnom spremom”, istakao je Predrag Damjanović, direktor Republičkog pedagoškog zavoda.

Dio onoga što smo tražili konačno smo dobili, kažu iz Sindikata obrazovanja. Očekuju u narednom periodu i da zaposleni sa srednjom stručnom spremom dobiju povećanje plata za isti procenat.

“Oni koji će dobiti ovo povećanje, a to su svi nastavnici, svi stručni saradnici sa visokom stručnom spremom smatraju da je ovo, a i mi u sindikatu, smatarmo da je ovo prvi korak i u tom smislu smo zadovoljni, ali sam nezadovoljan jer naši članovi su i ljudi koji imaju 450 maraka plate i moramo tražiti rješenje i za te ljude, naše članove, odnosno sve zaposlene u ovoj oblasti”, istakao je Dragan Gnjatić, predsjendik Sindikata obrazovanja, nauke i kluture RS.

U avgustu 2018. godine minimalna plata povećana je na 440 konvertibilnih maraka, a krajem decembra iste godine Vlada je donijela odluku da minimalac u Republici Srpskoj iznosi 450.

Microsoft napušta Windows Defender
Microsoft napušta Windows Defender