Dok se srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, čak i pod sankcijama Amerike, sastaje i razgovara sa svjetskim liderima, diplomatija ostala dva člana može dobaciti najdalje do ponekog predsjednika države u regionu ili, u slučaju jednoga od njih, do najbliže kafane, prenosi Hrvatski medijski servis (HMS).
Izborom Željka Komšića za drugog bošnjačkog člana Predsjedništva BiH uloga ove institucije je u potpunosti degradirana, ali, ističe se, Šefik Džaferović je uspio i to da spusti na još niži nivo.
Prije nekoliko dana on je najavio diplomatsku ofanzivu bošnjačkih stranaka, da bi poslije stigla informacija iz Predsjedništva BiH da se sastao s poslanikom grupacije Socijalista i njemačkog SPD-a Dietmarom Koesterom.
Izgleda da je kod Džaferovića normalno da jedan predsjednik zemlje trči za stranim poslanicim u Evropskom parlamentu i trača im o svojim političkim protivnicima u BiH, ističe se u tekstu.
Isti izvor ističe da se u saopšetnju Predsjedništva BiH navodi da u Evropskom parlamentu postoji “grupa prijatelja BiH”, samo ostaje nejasno jesu li onda svi koji nisu u toj “družini Hakliberi Fina” neprijatelji BiH?
“Zahuktali Džaferović će ovih dana vjerovatno intenzivirati svoje diplomatske napore, a možda naleti i na nekog portira u evropskim institucijama s kojim će se uslikati i ispričati mu besjedu o Miloradu Dodiku i Hrvatima koji nisu ugroženi, dok im Bošnjaci biraju predstavnike u državnim i zakonodavnim institucijama”, navodi se u tekstu pod naslovom “Džaferović nastavlja da sramoti BiH na međunarodnoj sceni”.
Predsjednici država su uvijek razgovarali s predsjednicima drugih država. Rijetko kada s premijerima, jer se to smatra nižom funkcijom od predsjednika.
“Ali, kada član Predsjedništva jedne zemlje inicira sastanke s nekim stranim poslanicima i navodno s njima vodi važne državne razgovore, onda je to ništa više nego samo još jedno ponižavanje BiH. Ali nama je svakako svejedno. Niže u diplomatiji ne možemo od onoga gdje smo već godinama. Ovo što Džaferović radi je samo nastavak blamiranja BiH na međunarodnoj sceni”, zaključuje se u tekstu.
Pročitajte još
-
Brčaci najveći proizvođači bamije na Balkanu: Ne stižu nanizati koliko se traži
-
Kojić: Neophodna hitna ekstradicija Mahmuljina, Sud BiH saučesnik u bjekstvu
-
Dva dječaka prebačena u Sofiju, ostali krenuli u Srbiju
-
Agencija za bankarstvo: Banke da detaljno obavještavaju korisnike
-
Vlada Srpske obezbijedila 1,3 miliona KM za zbrinjavanje porodica čiji su objekti oštećeni u zemljotresu