Istraživanje o konzumaciji medija, navikama korištenja i potrebama obavljeno je krajem 2021. godine na uzorku većem od hiljadu ispitanika svih uzrasta.
Ispitanici u BiH smatraju da je medijski prostor prezasićen lažnim vijestima, govorom mržnje, a pristrasnost mnogi smatraju najvećom manom medija, pokazali su rezultati istraživanja koje je provela Agencija “Prizma” uz podršku Ambasade Švedske i u saradnji s Misijom OEBS-a u BiH.
Ispitanici su pristrasnost naveli za najveću manu medija, kao posljedicu njihove političke i finansijske zavisnosti.
Intervjuisani su predstavnici medija iz različitih medijskih kuća kako bi se procijenile finansijske, profesionalne i druge potrebe vezane uz njihove kapacitete, rečeno je na predstavljanju rezultat spomenutog istraživanja.
Ambasador Kraljevine Švedske u BiH Johana Stromkvist rekla je da javnost generalno nema puno povjerenje u medije.
“Kako bi mediji imali podršku, trebalo bi da su slobodni i nezavisni, te da slijede standarde profesije”, rekla je Stromkvistova.
Kao jedan od ključnih problema medija u BiH navedena je sigurnost novinara, pokazalo je istraživanje. Dvije trećine ispitanika smatra da su novinari prepušteni sami sebi, a takva situacija je ključni uzrok autocenzure.
Šef Kancelarije OEBS-a u Mostaru Jonis Piliouris istakao je da su slobodni mediji jedan od osnovnih preduslova demokratskog društva i da nije dobro kada javnost nema povjerenja u medije, javlja Srna, prenosi Mondo.
Pročitajte još
-
“Svako selo ima svoju stranku”: Za oktobarske izbore prijavljeno rekordnih 145 političkih subjekata
-
Odobreno preko 1.300 zahtjeva za sufinansiranje boravka djece u banjalučkim vrtićima
-
Nova inicijativa: Napad na novinare krivično djelo
-
Traže pravo na abortus: Protesti na ulicama širom Amerike (VIDEO)
-
Samo 5 đaka upisano u prvi razred osnovne škole u Kalinoviku