27. 09. 2022.
Košarkaši BiH nakon preokreta poraženi od domaćina Njemačke

Košarkaši BiH poraženi su u Kelnu u drugom kolu Evrobasketa od domaće selekcije Njemačke rezultatom 92:82 i to nakon izuzetno loše igre u drugom poluvremenu.

Izabranici Adisa Bećiragića vodili su od početka utakmice. U dva navrata bilo je i sedam razlike za BiH, a prva četvrtina je okončana rezultatom 20:18 za BiH.

U nastavku su dodali gas, a posebno su raspoloženi bili Јusuf Nurkić i DŽanan Musa koji su u prvom poluvremenu zajedno postigli čak 31 poen.

Dva puta je bilo 11 poena prednosti, ali su Nijemci ipak smanjili rezultat do odlaska na odmor te je prvo poluvrijeme završeno sa 47:42 za BiH.

Nijemci potom koriste prva tri napada u drugom poluvremenu pa su prvi put na utakmici došli u vodstvo. Košarkaši BiH neprepoznatljivo su igrali i prednost Njemačke je samo rasla do čak 12 poena razlike na kraju treće dionice (70:58).

Bh. tim uspjeva se vratiti u četvrtoj četvrtini te četiri minute prije kraja stigli su na samo minus šest. Međutim, nisu imali snage ni vremena za potpuni povratak pa su doživjeli zaslužen poraz bez veće drame u završnici meča.

Najefikasniji kod BiH bio je Musa s 28 poena, dok je Nurkić dodao 21 poen uz sedam skokova. Roberson je postigao 13 poena. S druge strane, Šroder je imao 18 poena i osam asistencija.

BiH sada ima jednu pobjedu i poraz na otvaranju Evrobasketa, dok Nijemci imaju oba trijumfa.

U narednom kolu BiH već sutra u 17:45 sati igra protiv Slovenije, dok će Njemačka malo ranije na parket u duel protiv Litvanije, javlja Klix.

Četiri najbolje ekipe iz grupe nastavljaju takmičenje u nokaut fazi.