Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković i predstavnici Kineske nacionalne aero-tehnološke korporacije za međunarodni inžinjering “Avik” /AVIC/ dogovorili su kreditiranje projekta Hidroelektrane Dabar, a razgovarano je i o mogućnosti učešća ove kompanije u izgradnji puta od Foče prema Šćepan Polju.
Višković se sa predstavnicima korporacije “Avik” sastao tokom boravka u Pekingu, gđe su na najvećem nivou vođeni razgovori sa predsjednikom ove kompanije Liuom Honguangom /Liu Honguang/, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.
Predsjednik Vlade Republike Srpske je tokom posjete Kini 2019. godine razgovarao sa predstavnicima ove korporacije i upoznao se o širokom spektru đelatnosti ove multinacionalne kompanije, od vojne avioindustije, do civilne industrije.
“Tada smo dogovorili izgradnju Hidroelektrane Bistrica i kao što je poznato građanima Republike Srpske taj projekat se realizuje u punom kapacitetu. Sada smo razgovarali o finansiranju tog projekta, gđe smo dogovorili i kreditiranje našeg drugog projekta iz sfere energetike, a to je Hidroelektrana Dabar”, istakao je Višković.
On je naveo da je razgovarano i o mogućnosti finansiranja HE Bistrica, kao i da su sastanku prisustvovali i predstavnici osiguravajućih kuća koje prate sva kreditiranja van prostora Kine, a to je “Sinošur” /China Edžportamp;Credit Insurance Corporation – SINOSURE/.
U saopštenju se ističe da su predstavnici komapanije “Avik” izrazili interesovanje i za učešće u projektu HE Bileća, a razgovarano je i o mogućnosti učešća ove kompanije u izgradnji puta od Foče prema Šćepan Polju.
“Premijer Višković tokom sastanka zahvalio je za dosadašnju saradnju i podršku izgradnji naših najvećih hidroenergetskih projekata i istakao da su svi izazovi sa kojima smo se susreli na ovim značajnim projektima uspješno savladani”, dodaje se u saopštenju.
U većinskom vlasništvu ove kompanije nalazi jedan od pet najvećih maloprodajnih trgovinskih lanaca “Rejnbou” /Rainbonj/, koji ima 63 robne kuće, 34 trgovinska lanca i više od 130 trgovinskih centara, a posjeduje i onlajn platformu za plasiranje svojih i uvoznih proizvoda na tržište Kine.
“Ovom prilikom razgovaralo se o mogućnostima plasiranja određenih prehrambenih proizvoda iz Republike Srpske, putem ovog lanca na tržište Narodne Republike Kine”, ističe se u saopštenju.
Višković je pozvao predstavnike kompanije “Rejnbou” da posjete Republiku Srpsku i da u direktnom kontaktu sa privrednom zajednicom i proizvođačima istraže mogućnosti uspostavljanja saradnje.
Kineski partneri iskazali su interes za uvoz robe poput mesa, voća i vina, ističe se u saopštenju. (Srna)