Iako su tek desetak dana na raspolaganju Banjalučanima, za iznajmljivanjem električnih trotineta vlada veliko interesovanje jer brzo i lako prevezu do željenog odredišta u gradu, a s druge strane upućeni ukazuju na to da ovaj vid prevoza ipak nije do kraja regulisan u smislu poštovanja saobraćajnih propisa.
Da bi sugrađani i svi posjetioci grada koristili električne trotinete, potrebno je da putem postojećih platformi “Pladž store” i “App store”, instaliraju aplikaciju “BinBin” te skeniraju LjR kod. U aplikaciji se, kako kažu u Gradskoj upravi, nalazi opcija za plaćanje, koje se vrši putem kartice. Osim toga unutar aplikacije nalazi se i mapa koja pokazuje na kojim lokacijama možete iznajmiti trotinete, ali i gdje ih parkirati.
– Trotinete se mogu voziti unutar mape koja je označena na aplikaciji, a kompanija koja ih iznajmljuje ispratiće potrebe svih građana i zavisno od toga proširivati mapu – rekli su u Gradskoj upravi i naglasili da su očekivanja za ovako kratko vrijeme prevazišla očekivanja.
Ako trotinete ostavljaju van crvene zone, ističu da treba da ih ostavljaju na način da ne ometaju druge učesnike u saobraćaju niti pješake.
– Postoji tim koji obilazi teren i vodi računa o trotinetima, njihovom relociranju na stanice i uklanjanje sa mjesta na kojima na bilo koji način ometaju pješake ili ostale učesnike u saobraćaju – rekli su u Gradskoj upravi. Pojasnili su da dostavno vozilo firme koja ih iznajmljuje, na osnovu GPS lokacije, locira trotinete koji se nalaze na širem području grada, a na kojem nema stanice za trotinete te ih pokupi nakon nekoliko sati.
Banjalučanka Dijana Pekić iz Obilićeva kaže da je električni trotinet iznajmila već nekoliko puta.
– Dopada mi se što se do bilo koje lokacije u gradu može stići za svega nekoliko minuta. Oni su odlična stvar kada se negdje žuri ili kasni, ali pojedini građani se neodgovorno ponašaju, jer ostave trotinet na sred trotoara ili biciklističke staze, što otežava kretanje i ugrožava bezbjednost – kazala je Pekićeva.
Vršilac dužnosti zamjenika direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović ističe da se korisnici ne pridržavaju zakona i pravila za vožnju električnih trotineta.
Dodao je da u slučaju prekršaja policija može zaplijeniti trotinet ili izreći kaznu u iznosu od 100 do 300 KM. Osim toga, prema zakonu, električni trotineti moraju da prođu tehnički pregled i da dobiju identifikacionu naljepnicu.
– Na trotinetima koji se iznajmljuju u Banjaluci nema identifikacionih naljepnice. Isto tako, korisnici bi trebalo da nose kacigu tokom vožnje, ali to još nisam vidio – istakao je Radović. Dodaje da u Banjaluci nedostaje edukacija korisnika električnih tortineta.
– Grad bi trebalo da donese odluku kojim površinama se trotinet ne smije kretati. Nije logično da vidite trotinet na tranzitu na kojem je ograničenje brzine vožnje 70 kilometara na čas – rekao je Radović.
Govoreći o ostavljanju trotineta po ulicama, pješačkim prelazima, pa čak i bačenim u stranu, Radović je naglasio da to šalje ružnu sliku o gradu.
– Mi ćemo vjerovatno ovih dana uputiti akt prema jedinicama lokalne uprave.
U Gradskoj upravi kažu da je postavljeno ukupno 200 električnih trotineta na 13 lokacija u gradu.
– I to na lokacijama gradskih parkinga, kao što su Kastel, Medicinska elektornika, Šoping, Akvana, Galerija, javna garaža Borik, park “Mladen Stojanović”, Zenit, te u ulicama Vladike Platona, Nikole Tesle, Srpska i na Bulevaru vojvode Živojina Mišića, kao i kod hotela “Meriot” – kazali su u Gradskoj upravi.
amouprave da ih podsjetimo na ono šta zakon kaže – kazao je Radović za Glas Srpske.