Desetine hiljada ljekara u Velikoj Britaniji započelo je danas petodnevni štrajk tražeći veće plate, tako da se Britanska zdravstvena služba (NHS) suočava sa najdužim štrajkom u istoriji.
Mlađi doktori, koji su u ranoj fazi svoje karijere, obustavili su rad u 7 sati ujutro, a Britansko medicinsko udruženje (BMA), sindikat ljekara, zatražilo je povećanje plata za 35 odsto kako bi se plate vratile na nivo iz 2008. uzimajući u obzir inflaciju, prenosi Asošiejted pres.
U međuvremenu, oko 75.000 mlađih ljekara u Engleskoj ima više posla, jer su liste čekanja pacijenata rekordno visoke nakon pandemije koronavirusa.
– Danas je početak najdužeg štrajka ljekara u istoriji NHS-a, ali ovo još uvijek nije rekord koji će ući u istoriju – poručili su lideri BMA dr Robert Lorenson i dr Vivek Trivedi.
Oni su pozvali vladu da odustane od “besmislenog preduslova” da neće da pregovara dok traju štrajkovi. Uprkos nizu štrajkova javnih radnika u mnogim sektorima, britanska vlada čvrsto stoji pri svom stavu da neće pregovarati u uslovima prekida rada.
– Ovaj petodnevni odlazak mlađih ljekara će imati uticaj na hiljade pacijenata, ugroziti njihovu bezbjednost i osujetiti napore da se smanje liste čekanja NHS-a. Zahtjev za povećanjem plata od 35 odsto ili više je nerazuman i rizikuje da podstakne inflaciju, što sve čini siromašnijim – rekao je ministar zdravlja Stiv Barkli.
Britanija se, kao i druge zemlje, bori sa visokom inflacijom. Rast cijena je podstaknut problemima u lancu snabdijevanja kao rezultat pandemije, a zatim i ruskom invazijom na Ukrajinu, zbog čega su cijene energije i hrane porasle, javlja Tanjug.
Iako je inflacija blago pala sa svog vrhunca na 8,7 odsto, ona je i dalje daleko iznad nivoa od dva odsto koji je Banka Engleske postavila kao cilj.