Svjetski dan bez grudnjaka obilježava se svakog 13. oktobra od 2011. godine.
Cilj obilježavanja ovog datuma je ohrabrivanje i osnaživanje žena da se odreknu nošenja grudnjaka kao podizanje svijesti o raku dojke, kojeg godišnje u svijetu oboli preko milion žena.
Rimljani su prvi izmislili grudnjak, koji je predstavljao komad tkanine kojim su žene pokrivale velike grudi. S vremenom je nošenje grudnjaka postalo moderno, a dovelo je do toga da se ne izlazi iz kuće bez njega.
– Nenošenje grudnjaka rezultuje stvaranjem veće količine mišićnog tkiva u grudima kako bi im se osigurala prirodna potpora. Ako ta potpora nije prirodna, već grudi pridržava grudnjak, tada mišići slabe, a to vodi do toga da se grudi brže objese – objasnio je profesor Žan–Denis Ruilon, vođa istraživanja o ovoj temi u Francuskoj.
Istraživanje je vođeno 15 godina i stručnjaci su otkrili da su mišići u grudima čvršći ako se grudnjak ne nosi. U njemu je učestvovalo 320 žena u dobi od 18 do 35 godina.
Takođe, ako ne nosimo brushalter, to je dobro i za zdravlje dojki, jer grudnjak sputava cirkulaciju u grudima, kao i pravilan rad limfnih kanala. To može dovesti do nakupljanja toksina koje bi inače slobodno prolazili i izlazili iz organizma.
Stručnjaci savjetuju da grudnjak ne bi trebalo nositi kod kuće i na spavanju. Nakon skidanja je dobro izmasirati grudi kako bi se poboljšao protok tečnosti u njima. Masaža podrazumijeva nježno prstima masirati dio oko bradavice pa prema krajevima dojke, u svim smjerovima.