Likovnom radionicom obilježen je 10. rođendan Udruženja roditelja djece oboljele od malignih bolesti “Iskra”.
“‘Rođendanske iskre’ naziv je likovne radionice kojom smo obilježili 10 godina od osnivanja Udruženja roditelja djece oboljele od malignih bolesti ‘Iskra’ Banjaluka”, istakli su iz Udruženja te dodali da se u krugu Roditeljske kuće slavilo i prisjećalo početaka.
“Dijagnoza maligne bolesti djeteta gotovo uvijek dolazi kao grom iz vedrog neba, šokantna je i neprihvatljiva i svakom roditelju djeluje skoro nemoguća. U trenutku kada mu saopšte da njegovo dijete ima rak, roditelj razumije samo jedno – da postoji rizik da izgubi dijete.
Osjećanja koja se tada javljaju su neopisiva i niko s njima ne treba, niti može da se bori sam. Upravo su roditelji, koji su doživjeli i preživjeli to iskustvo, osnovali prije deset godina Udruženje roditelja djece oboljele od malignih bolesti ‘Iskra’ sa željom da nekim drugim roditeljima pruže pomoć i podršku da se lakše izbore sa mnogobrojnim problemima koje dijagnoza maligne bolesti djeteta stavlja pred njih”, objasnili su iz Udruženja za “Nezavisne novine”.
Kako dodaju, u deset godina postojanja sproveli su mnoge aktivnosti i projekte.
“Ono na što smo posebno ponosni jeste izgradnja i opstanak Roditeljske kuće, koja već osam godina pruža utočište i podršku djeci i roditeljima tokom bolničkog liječenja. Takođe, svake godine Udruženje organizuje besplatne rehabilitacione kampove za cjelokupnu porodicu djeteta izliječenog od raka”, istakli su oni.
U sklopu udruženja, kako su kazali, djeluje i grupa mladih sa iskustvom liječenja maligne bolesti “MladiCe RS”.
“Naše djelovanje usmjereno je i na zagovaranje pozitivnih zakonskih rješenja za poboljšanje položaja roditelja i djece suočene sa malignim bolestima poput prava roditelja dok je na bolovanju za vrijeme bolničkog liječenja, pogodnosti prilikom školovanja, kao i sve ostale naše aktivnosti kojima se trudimo da olakšamo život djece i roditelja”, istakli su oni.
Datum osnivanja Udruženja, kako ističu, svake godine obilježavaju prigodnim aktivnostima, najčešće skromno i na način da ih usmjere prema onima koji su im najvažniji i zbog kojih postoje, a to su djeca i roditelji koji se trenutno bore ili su se izborili sa opakom bolesti zvanom rak.
“To je svakako u skladu i sa našim ciljevima koji su uvijek usmjereni na pomoć i podršku djeci oboljeloj od raka i njihovim roditeljima, odnosno, na porodice suočene sa malignom bolesti koja sa sobom nosi mnogobrojne izazove i probleme”, zaključili su oni.