Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o deviznom poslovanju Republike Srpske.
Predložene izmjene i dopune Zakona o deviznom poslovanju imaju za cilj dalje unapređenje funkcionisanja tržišta i tržišne konkurencije u skladu sa preuzetim međunarodnim obavezama, unapređenje načina izvještavanja o kreditnim poslovima sa inostranstvom i unapređenje postupka licenciranja mjenjača i kontrole obavljanja mjenjačkog poslovanja, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.
Najznačajnije razlike Prijedloga u odnosu na Nacrt zakona, koje su rezultat skupštinske rasprave, kao i izvršenih dodatnih konsultacija sa Udruženjem banaka BiH, odnose se na to da se, pored propisanih, plaćanje, naplaćivanje i prenos može vršiti u devizama u Republici Srpskoj i za prenos deviza po zahtjevu rezidenta, fizičkog lica na devizni račun njegovog člana uže porodice kod iste ili druge banke, kupoprodaju softvera i drugih digitalnih proizvoda na internetu, dodaje se u saopštenju.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o deviznom poslovanju predloženo je preciziranje instituta sindiciranog kredita, odnosno kredita ili zajma kojeg dužniku može odobriti grupa kreditora ili zajmodavaca. Banka može učestvovati u sindiciranom kreditu ili zajmu koji grupa stranih kreditora odobrava nerezidentu, samo pod uslovom da ugovori i pribavi instrumente obezbjeđenja na propisani način, u cilju smanjenja rizika plasmana u inostranstvu domaće akumulacije.
Vlada Republike Srpske utvrdila je i Prijedlog Zakona o učeničkom standardu koji je dodatno unaprijeđen u odnosu na tekst trenutno važećeg Zakona iz 2012. godine.
Predložena nova zakonska rješenja doprinijeće poboljšanju i unapređenju kvaliteta učeničkog standarda i vaspitno-obrazovnog sistema Republike Srpske, navodi se u saopštenju.
Јedan od razloga donošenja novog zakona je usklađivanje teksta sa Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju, uspostavljanje referalnog mehanizma i primjena programa mjera bezbjednosti i na ustanove učeničkog standarda.
Vlada Srpske usvojila je Informaciju o stanju u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja u Republici Srpskoj za 2023. godinu.
Sve penzije u 2023. godini su isplaćene redovno, u roku od pet do sedam dana, za sve korisnike i u Republici i van Republike. Pored sredstava po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, nedostajuća sredstva za isplatu penzija i rad administrativne službe Fonda, u iznosu od 278,9 miliona KM, obezbijeđena su iz budžeta Republike.
S obzirom na redovna i vanredna usklađivanja propisana Zakonom, penzije su od 1. januara 2013. do 31. decembra 2023. godine ukupno povećane 91,68 odsto.
Prosječna samostalna penzija u decembru 2023. godine je veća u odnosu na prosječnu samostalnu penziju u decembru 2022. godine za 66 KM ili 13,89 odsto.
Vlada Republike Srpske donijela je i Rješenje o davanju saglasnosti na Red vožnje u željezničkom putničkom saobraćaju za 2024/2025. godinu, koji treba da stupi na snagu 15. decembra.