Osnovci od šestog razreda pa na više, u osnovnim školama u Republici Srpskoj svaki dan imaju po šest časova, a nekad i čas prije (u tom slučaju sedam).
Ista situacija je i sa učenicima viših razreda OŠ.
To zahtjeva pet dana u sedmici nosanje torbe koja teži i više od 15 kilograma. Djeca koja duže hodaju do škole, svaki dan su pod velikim opterećenjem.
Analizirali smo jednu prosječnu torbu osnovca koji ide u šesti razred.
Naravno, raspored zavisi od časova koje dijete ima, a mi smo uzeli primjer da ima: srpski jezik, matematiku, geografiju, muzičko, fizičko i engleski jezik.
Dakle u školsku torbu potrebno je smjestiti sledeće:
matematika: udžbenik, zbrika zadataka i velika sveska (plus pribor za geometriju)
Srpski jezik: dva udžbenika i sveska za pisanje
Geografija: udžbenik, radna sveska, sveska za pisanje
Engleski: udžbenik, radna sveska , sveska za pisanje i rječnik
Muzičko: kajdanka i udžbenik
Fizičko: oprema: patike, majica i šorc.
Osim toga potrebno je ponijeti pernicu, užinu, novčanik i maramice.
Sve ovo nosi se svaki dan, ali se svaki dan ne koriste sve knjige, a težina torbe je previše za dijete prosječne tjelesne težine za uzrast od 11 do 12 godina.
Upravo zbog toga, savjetnica gradonačelnik Milada Šukalo pokrenula je akciju “škola bez tereta”, a sve je počelo upravo kada je Šukalo uvidjela koliko je teška torba njene kćerke.
– Ova kampanja nije samo inicijativa, već potreba – za zdravlje i dobrobit naše djece! Preteške školske torbe stvaraju ozbiljne probleme s kojima se mladi suočavaju svakodnevno, i zato je važno da #ŠkolaBezTereta dođe do svog konačnog cilja.
– Ova kampanja je iznad politike, ona je borba za naše učenike i za njihovu budućnost. Zajedničkim djelovanjem možemo napraviti promjenu koja će trajno poboljšati uslove školovanja – kazala je Šukalo.
Ona je pozvala sve roditelje da se priključe izazovu.
Pozivam sve roditelje da izvažu torbe svojih školaraca i podijele rezultate na društvenim mrežama uz #ŠkolaBezTereta. Istovremeno, naš pravni tim radi na pronalaženju zakonskih rješenja – napisala je Šukalo.
Da su torbe preteške saglasni su i stručnjaci, te su pojedini roditelji pisali da su im ortopedi iz Instituta Dr Miroslav Zotović rekli kako toliki teret nije zdrav za kičmu, javlja blink.ba