Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković stigli su u posjetu Sabornoj crkvi Svete Trojice gdje ih je dočekao NJegovo visokopreosveštenstvo mitropolit zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije.
Premijeri Republike Srpske i Srbije Radovan Višković i Miloš Vučević danas su, nakon posjete Sabornoj crkvi Svete Trojice u Mostaru, izrazili opredjeljenje da se obnova hrama konačno završi.
Višković je rekao je da je Saborna crkva u Mostaru simbol koji srpskog postojanja srpskog naroda na ovim prostorima.
“Crkva u Mostaru je građena prije 150 godina. Mi smo krenuli u obnovu sa Srbijom i hram je u poodmakloj fazi obnove. Zahvalnost svim priložnicima, ali i vladici i sveštenicima koji su dali doprinos”, rekao je Višković.
Vučević je rekao istakao da postoji apsolutna podrška srpskom narodu u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, te da je od velikog značaja obnova ove crkve.
“Nisam znao podatke o značaju ove crkve. Značajno nam je da je obnovimo i Republika Srpska i Srbija, ali i grad Mostar. Mi hoćemo da vodimo računa i o našem narodu u FBiH”, rekao je Vučević.
Vučević je naveo da će se tokom dvodnevne posjete Hercegovini govoriti o duhovnosti, kulturi i identitetu, ali i o ekonomiji, privredi i konkretnim infrastrukturnim projektima.
Delegacije vlada Srpske i Srbije počele su dvodnevnu posjetu Hercegovini. Nakon Mostara delegacije će se uputiti u Prebilovce, a potom u Nevesinje.
U delegacijama dvije vlade su ministri rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić i prosvjete i kulture Srpske Željka Stojičić, a iz Srbije ministri kulture Nikola Selaković i za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.
U delegaciji Srbije su i poslanik u Skupštini Srbije Milimir Vujadinović i direktor pokrajinskog Fonda za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu Aleksandar Đedovac.
Saborna crkva Svete Trojice još nije obnovljena i jedini je veliki vjerski objekat u BiH čija obnova nakon rata nije završena.
Saborna crkva Svete Trojice u Mostaru izgrađena je 1873. godine i do rata je bila najveći pravoslavni hram na Balkanu. Prvo je zapaljena 15. juna 1992. godine, a nakon toga je mjesec dana minirana i rušena, dok nije pao i posljednji kamen.
Obnova je počela 2010. godine, a crkva je zidana kamen po kamen, potpuno isto kao što je građena i 1873. godine, jer je riječ o nacionalnom spomeniku kulture.
Više od 80 odsto sredstava za dosadašnje radove na obnovi crkve izdvojile su vlade Republike Srpske i Srbije. U obnovi su skromnijim sredstvima učestvovali i niži nivoi vlasti u BiH, kao i vjerni narod, među kojima i katolici i muslimani Mostara.
Na obnovi Saborne crkve završeni su grubi građevinski radovi, a ostaje još ogromni posao da crkva bude onakva kakva je i bila, da se uradi enterijer i parter.
Trenutno se radi na postavljanju kamena na pod Saborne crkve. Za ovaj dio poslova obezbijeđena su sredstva od grada Mostara i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Nakon obilaska Saborne crkve delegacije dvije vlade posjetiće Prebilovce gdje će obići Hram Vaskrsenja Hristovog i Dom kulture, a nakon toga slijedi nastavak posjete u Nevesinju, javljaju Nezavisne novine.