Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić žestoko se usprotivio dolasku u Sarajevo Aljbina Kurtija, premijera samoproglašenog Kosova, čiju nezavisnost BiH nije priznala, niti će je priznati.
Prema pisanju sarajevskih medija, Kurti dolazi na poziv bošnjačkog udruženja intelektualaca “Krug 99”.
Nakon sjednice Kolegijuma Narodne skupštine, na kome je Kurti bio jedna od tema, Stevandić je poručio da je BiH ovim činom prekršila Povelju UN.
– Namjere da se prema Srbima u BiH postupa kao prema Srbima na KiM su u principu objava rata, za šta je iskorišten Aljbin Kurti – poručio je Stevandić.
Naglasio je da Republika Srpska neće ostati bez odgovora na ovu provokaciju i da će on biti institucionalan i usaglašen. Podsjetio je da danas srpski ministri u Savjetu ministara BiH neće prisustvovati sjednici u znak protesta protiv dolaska Kurtija u Sarajevo.
– Oni koji se igraju ovom vatrom, Boga mi će se o nju i opeći! BiH nije priznala Kosovo. Ovim se nama, ne samo gura prst u oko, nego pokazuju i da su spremni na nasilne akcije prema Republici Srpskoj.
Kršeći Povelju UN, upravo su nas natjerali da se još snažnije pozivamo na afirmaciju principa UN o samoopredjeljenju. Ko je pozvao Kutrija u BiH, pozvao je i Republiku Srpsku na samoopredjeljenje. Ovo se ne može prećutati. Oni koji su ovo učinili treba da znaju da naše reakcije neće biti protokolarne – zaključio je Stevandić.
Istim povodom, Kolegijum Narodne skupštine oglasio se saopštenjem za javnost u kome se kaže da dolazak Kurija smatra provokacijom Srpske i srpskog naroda.
– Dolazak smatramo kršenjem principa Povenje UN. Oni koji su ga pozvali pokazuju da imaju loše namjere prema Republici Srpskoj i srpskom narodu. Sakrivanje iza nevladine organizacije koja je formalno pozvala Aljbina Kurtija ne oslobađa odgovornosti izabrane funkcionere i institucije BiH, koje ovim krše i unutrašnje dejtonske principe, odnosno Ustav BiH, koja nije priznaje Kosovo. U skladu sa prethodnim tačkama, Republika Srpska ne može ostati bez odgovora, a odgovor će biti institucionalno usaglašen – navodi se u saopštenju.
Kolegijum Narodne skupštine Republike Srpske smatra dolazak premijera samoproglašenog Kosova Aljbina Kurtija u Sarajevo provokacijom usmjerenom protiv Republike Srpske i srpskog naroda, ali i kršenje Povelje UN.
Oni koji su ga pozvali pokazuju da imaju loše namjere prema Republici Srpskoj i srpskom narodu – navodi se u saopštenju skupštinskog Kolegijuma.
Sakrivanje iza nevladine organizacije koja je formalno pozvala Kurtija ne oslobađa odgovornosti izabrane funkcionere i institucije BiH koje ovim krše i unutrašnje dejtonske principe, odnosno Ustav BiH koja nije priznala samoproglašeno Kosovo, ukazuje se u saopštenju.
– Oni koji su igrali ovu igru, o nju će se opeći. BiH nije priznala Kosovo. Ovim se nama, ne samo gura prst u oko, nego pokazuju i da su spremni za nasilne akcije prema Republici Srpskoj. Kršeći Povelju UN, upravo su nas natjerali da se pozivamo na afirmaciju principa samoopredjeljenja – izjavio je na konferenciji za novinare predsjednik Nenad Stevandić.
Kako se dodaje u saopštenju u skladu sa prethodnim tačkama, Republika Srpska ne može ostati bez odgovora, a odgovor će biti institucionalno usaglašen, javlja RTRS.