Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac izjavio je da su danas on i ministar finansija i trezora Srđan Amidžić tražili da Savjet ministara ne razmatra informaciju o stanju u Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) jer je stav političkih struktura iz Republike Srpske da ova agencija nije ustavna kategorija.
– Naš cilj je da Sipe nema nikako, a ne da nema direktora Sipe. Govorim u kontekstu njegove ostavke. Pokažite mi član u Ustavu BiH gdje je Sipa navedena. Ne postoji. Vratimo se izvornom Dejtonskom sporazumu! – naglasio je Košarac.
Navodeći da nema potrebe da se u institucijama BiH raspravlja o nečemu što nije ustavna kategorija, Košarac je istakao da predstavnici Republike Srpske u Savjetu ministara sprovode politike Srpske.
– Zašto niko u institucijama BiH nije raspravljao o stanju u Ustavnom sudu, u kojem nema Srba i u kojem su donijeti akti da se može odlučivati bez predstavnika srpskog naroda? – upitao je Košarac, konstatujući da niko ni u jednoj instituciji BiH nije pokrenuo takvu raspravu.
On je upitao da li je u zajedničkim institucijama BiH iko sazvao sastanak da se raspravlja o nelegitimnom Kristijanu Šmitu, za kojeg je rekao da je karcinom BiH.
– Da li je neko sazvao sastanak u institucijama BiH da se raspravlja o politički montiranom procesu u kojem je suđeno predsjedniku Republike Srpske što je svoj posao radio u skladu sa ustavom? Naravno da nije – kaže Košarac.
On je podsjetio da u institucijama BiH nije sazvan ni sastanak na kojem bi se reklo da izbor delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH iz “kinder jajeta” nije izraz demokratske volje.
– To je sve bilo normalno. Šta misli neko da ćemo mi to tolerisati?! – rekao je Košarac i dodao da partneri iz Federacije BiH nisu odgovorili na više poziva iz Republike Srpske da se razgovara o odlukama i kretanjima vanustavnih institucija, već su tražili podršku Šmita i bivšeg američkog ambasadora Majkla Marfija.
Košarac je istakao da je kulminacija političke krize u BiH uzrokovana djelovanjem Šmita i Marfija, kao i pojedinih u institucijama BiH.
On je odbacio optužbe koje su se čule na sjednici Savjeta ministara da se radi o blokadi ove institucije, te upitao da li je blokada bila prošlogodišnja situacija kada je pola godine stajao materijal za novog direktora Sipe.
– Tada nije bilo političkog dogovora. Da li je to bila blokada? – upitao je Košarac.
Prema njegovim riječima, ministri iz Republike Srpske došli su da jasno iskažu svoj stav.
– Jedino što je bilo jasno jeste da direktora Sipe treba razriješiti na njegov lični zahtjev, ništa drugo, nikakve informacije. U informaciji Ministarstvu bezbjednosti čitamo da je redovna situacija u Sipi – dodao je Košarac.
On je podsjetio da je Narodna skupština Republike Srpske donijela odluku po kojoj Sipa ne može da djeluje u Srpskoj, ali da je ovom informacijom Ministarstva bezbjednosti pokušano da se ponovo verifikuje Sipa u Srpskoj.
Prema njegovim riječima, nije bilo saglasnosti da se Savjet ministara izjasni o Ćulumovom zahtjevu za razrješenje jer je suština bila da se odbije njegovo razrješenje.
Košarac je dodao da su Amidžić i on istrajni u implementiranju politika Republike Srpske i zakona Narodne skupštine Srpske, čime brane srpska prava u BiH, ne ugrožavajući prava druga dva konstitutivna naroda.
On je poručio da niko ne sprema nikakav rat i ponovio poziv domaćim, legitimno izabranim predstavnicima u BiH na razgovor.
– To je jedina moguća formula. Odgovor smo uglavnom imali da smo gubili vrijeme jer smo to potencirali i zato smo ušli u nove faze od kojih nećemo odustati – dodao je Košarac.
On je rekao da je prošlo vrijeme da političke strukture iz FBiH dogovaraju stvari sa strancima i onda traže načine da to verifikuju u institucijama BiH.
– Te igre se nećemo, gospodo, igrati – zaključio je Košarac i dodao da niko nema pravo da uzima Srbima i Republici Srpskoj ustavom i Dejtonskim sporazumom zagarantovana prava.
Košarac je ponovio da je značajno u fer i demokratskoj atmosferi donositi odluke u BiH, poštujući prava svih. (Srna)