Zaštita javnog zdravlja prioritet, navodi ona.
Nedopustivo je da stane odlaganje otpada, prije svega nedopustivo je to prema građanima Banje Luke, ali i zbog toga što je ovakav potez protivzakonit. Pozivam sve odgovorne preduzeća „Dep-ot“ i „Čistoća“ da hitno uspostave normalan režim rada i omoguće nesmetani odvoz otpada, kako ne bi ugrozili zdravlje stanovnika.
Poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić- Banjac, komentarišući izazove u vezi sa odlaganjem otpada zbog štrajka preduzeća „Dep-ot“.
Ovom prilikom ona je pozvala odgovorne za stupanje u štrajk, da hitno omoguće nesmetano odlaganje otpada, podsjetivši da su zbog ovakvih postupaka i krivično odgovorni.
Zakon o komunalnim djelatnostima, članovi 13 i 19 jasno propisuju da su pružaoci usluge dužni da omoguće da se komunalne usluge odvijaju nesmetano i u kontinuitetu, a ovo sa čime se sada suočavamo je nedopustivo – istakla je Savić-Banjac.
Kako je rekla, odvoz otpada mora se odvijati nesmetano, a o svim problemima treba razgovarati i tražiti najbolja rješenja.
– Bilo kakav problem, koji postoji između preduzeća „Čistoća“ i „Dep-ot“, pa i dijela odgovornosti koji je na Gradu od prije 20 i više godina, u slučajevima kada je ugroženo javno zdravlje stanovništva mora da se rješava na sudu ili za stolom, a nikako na način koji može da ima posljedice na građane i njihovo zdravlje – naglasila je gradski menadžer.
Savić-Banjac je pozvala predstavnike preduzeća „Čistoća a. d“ i „Dep-ot“, kao i predstavnike lokalnih zajednica, koje otpad odlažu na regionalnoj deponiji u Ramićima da se odazovu sastanku koji će biti održan u ponedjeljak u 15.00 časova u Gradskoj upravi.
– Zbog odgovornosti prema građanima i svojih zakonom propisanih obaveza pozivamo i „Čistoću“ i „Dep-ot“ da nastave da rade u punom kapacitetu, a ujedno ih pozivamo na sastanak na kojem ćemo razmotriti sva pitanja u vezi sa sudskim epilogom ovog slučaja – rekla je gradski menadžer.
Dodala je da se Grad obraćao i MUP-u kako bi dobili informacije o aktima na osnovu kojih je počeo ovaj štrajk, te najavila da će o ovoj situaciji biti obaviješteni i republički inspekcijski organi.
– Ukoliko zbog neodlaganja otpada dođe do ugrožavanja javnog zdravlja, svi koji su odgovorni za štrajk su i krivično odgovorni – rekla je Savić- Banjac.
Takođe ona se osvrnula i na pitanje radnika preduzeća „Dep-ot“, istakavši da će radnici biti zaštićeni, bez obzira na to na sudski epilog.
– Radnici će biti zbrinuti i zaštićeni u svakom pogledu – rekla je Savić Banjac.
Ona je pozvala i Skupštinu Grada da se hitno uključi u rješavanje ovog pitanja, posebno imajući u vidu da je Skupština ta koja je imenovala predstavnika kapitala Grada Banjaluke u ovom preduzeću.
– Skupština je dužna da se uključi i zainteresuje za ovaj problem, postavlja se pitanje zašto nije zakazana i sjednica na ovu temu. Prije 20 godina SNSD je donio odluke da preduzeća koja obavljaju komunalne usluge odu u ruke privatnika, upravo to je bio prvi korak koji je omogućio da se danas dešavaju ovakve stvari, pa ih pitamo zašto se ne uključe u rješavanje ovih problema – rekla je gradski menadžer, javlja blink.ba