Trebinje grad sunca, kamena i vina, oduvijek privlači posjetioce svojom mirnoćom, autentičnom hercegovačkom atmosferom i bogatim kulturno-istorijskim nasljeđem.
Ali da biste zaista osjetili dušu ovog grada, najbolje je poslušati savjete onih koji ga poznaju u dušu – lokalnih turističkih vodiča.
Svetlana Grbić, turistički vodič iz Trebinja, već godinama s ljubavlju provodi turiste kroz grad, ali i izvan uobičajenih ruta. Za portal Trebinje Danas otkriva šta nikako ne smijete propustiti prilikom posjete ovom biseru juga Hercegovine.
– Ono što kao turistički vodič preporučim svima da počinjemo od najatraktivnijih lokacija u samom centru – Stari grad, Muzej Hercegovine, Platani, gradski park.
Obavezna je i posjeta gradskoj pijaci gdje turisti na najbolji način mogu da se upoznaju sa našim lokalnim proizvodima, degustiraju domaću hranu i još više osjete čari našeg grada – kaže Svetlana.
Ali Trebinje nije samo šetnja starim kaldrmisanim ulicama.
– Posjetiti Trebinje, a ne upoznati se sa našim sabornim hramom bila bi ogromna greška. Divna crkva koja dominira Dučićevim parkom, koliko je impozantna spolja, toliko ljepote krije i sama njena unutrašnjost.
Često mi se dešavalo da nakon posjete hramu, turisti izjave da je to jedna od najljepših crkvi koje su do sada vidjeli – ističe ona.
Za najljepši pogled na grad, vodiči vas uvijek vode uzbrdo na Crkvinu.
– Najljepši pogled na grad pruža se sa brda Crkvina gdje turiste čeka predivna Hercegovačka Gračanica, još jedna u nizu od nezaobilaznih destinacija u našem gradu – objašnjava Svetlana.
Jedna od neizostavnih aktivnosti je i šetnja uz obale Trebišnjice.
– Moja preporuka je i da se upustite u šetnju trebinjskim gradskim mostovima kao i lagana šetnja uz rijeku Trebišnjicu koja vodi do najznačajnijeg mosta, Arslanagića mosta – dodaje.
Trebinje je i važno mjesto vjerskog turizma. Svetlana ističe nekoliko manastira koji su pravi dragulji, a često nisu u redovnim turističkim turama.
– Jedan od njih je svakako čuveni manastir Tvrdoš, sa svojom burnom istorijom, koji se ne smije zaobići.
Podjednako značajni, a nisu često na turama turističkih obilazaka su manastir Duži i manastir Svetog Petra i Pavla. Takođe, posjeta Mrkonjićima, i manastiru Zavala – preporučuje ona.
Za one koji vole avanturu, tu su staze do starih austrougarskih kula.
– Prilično izazovan je odlazak u posjetu starim Austrougarskim kulama koji može biti idealan za avanturiste – kaže Svetlana.
Ipak, pravo blago leži u selima oko Trebinja.
– Rekla bih čak da može biti jako zanimljiva posjeta i nekom od sela u okolini uz upoznavanje sa seoskim načinom života, uzgojem domaćih životinja, voća, povrća, žitarica.
Čak možda u dogovoru sa domaćinima i neka degustacija tradicionalnih hercegovačkih gastronomskih specijaliteta…
U toplim mjesecima, prirodne ljepote dolaze do izražaja.
– Ljeti svakako treba preporučiti neko od naših lokalnih kupališta. A ponekada je dovoljno samo šetati gradom, duboko disati, uživati svim čulima u mirisima, okusima, zvukovima jer Trebinje te jednostavno opije, to je grad koji te začara i u koji se iznova vraćaš – kaže Svetlana s osmijehom.
Kada je riječ o gastronomiji, kaže da ne bi bilo pošteno izdvajati – jer gdje god da sjednete, oduševiće vas.
– Trebinje je poznato kao grad dobre hrane. Bilo da odaberete popularne restorane u centru, one uz rijeku ili u nekom mirnijem dijelu grada – nećete pogriješiti.
A tu su i vinarije. Imamo izuzetna vina. Kada to spojite s hercegovačkom mezom, zadovoljstvo je zagarantovano – poručuje ona.
Za sve one koji žele više od klasične turističke razglednice, Svetlanine preporuke su pravo blago. Jer Trebinje nije grad koji se samo obilazi – to je grad koji se doživi, svim čulima, prenosi Trebinje danas.