Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i u okviru kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, u prostorijama Doma omladine otvorena je izložba „Ruke stvaraju život bez nasilja“.
Fondacija „Udružene žene Banja Luka“ organizovala je ovu izložbu, koja predstavlja jednu od preventivnih aktivnosti u okviru kampanje „16 dana aktivizma“, kroz koju je omogućeno i članovima lokalne zajednice da se uključe i na taj način daju svoj doprinos borbi protiv ovog velikog društvenog problema.
Savjetnica gradonačelnika za društvene djelatnosti, Milada Šukalo zahvalila je Fondaciji i Sigurnoj kući što su uspjeli da iz teških tema naprave ovaj događaj, te naglasila da je Grad Banja Luka na više načina podržao kampanju ove fondacije.
-Spremamo se da potpišemo i protokol sa svim značajnim institucijama kada je u pitanju prevencija nasilja, ali ono što je jako bitno jeste da ćemo ponovo izaći sa inicijativom prema gradskoj skupštini, a kada je riječ o donošenju odluke o „Kući ljudskih prava“ – rekla je Šukalo, navode iz Gradske uprave.
Podsjetila je da ova odluka nedavno nije dobila podršku na Skupštini.
-I dalje smo pri tome da je to značajan projekat za naš grad, da treba da dobijemo mjesto na kojem će naši građani moći da dobiju podršku za poštovanje njihovih prava – poručila je Šukalo.
Grad Banja Luka redovno podržava aktivnosti Fondacije, a kako je istakla šefica Odsjeka za kulturu, socijalnu zaštitu, udruženja građana i vjerske zajednice Nevena Blagojević – Podrić ta podrška traje od samog osnivanja ovog udruženja.
-Putem resornog odjeljenja i JU „Centar za socijalni rad“ saradnja sa Fondacijom datira još od 2002. godine, kada su načinjeni prvi koraci u traženju institucionalnih oblika podrške žrtvama porodičnog nasilja. Pružamo redovnu novačanu podršku za rad Sigurne kuće, a prošle godine podržali smo i kupovinu vozila za njihov rad – kazala je ona.
Iz Fondacije „Udružene žene Banja Luka“ naveli su da si izložbom u Domu omladine obuhvaćeni različiti radovi koji su nastali u okviru radno – okupacione terapije sa ženama i djecom, koji koriste posebnu mjeru podrške u Sigurnoj kući.
U ime Fondacije, Amela Bašić – Tomić, koordinatorica Sigurne kuće zahvalila je Gradu Banjoj Luci, Centru za socijalni rad i članovima drugih nevladinih organizacija što su dolaskom podržali izložbu u Domu omladine.
Zainteresovani sugrađani izložbu u Domu omladine mogu da posjete radnim danaima do 1. decembra, u periodu od 11.00 do 17.00 časova.
Istovremeno, u organizaciji Perpetum mobile – Instituta za razvoj mladih i zajednice povodom „Narandžastog dana“ u Domu omladine – održana je i konferencija o podizanju svijesti o borbi protiv nasilja.
„Nisi sama“: SOS telefon 1264
Ova fondacija ima dugogodišnje iskustvo u pružanju psihološke podrške ženama i djeci žrtvama nasilja putem SOS telefona za žene žrtve nasilja koji su uspostavili početkom 1997. godine. Pozivom na SOS telefon 1264, koji je aktivan 24 časa, žrtve nasilja u porodici ili drugih oblika rodno zasnovanog nasilja mogu dobiti psihološku podršku, informacije o zaštiti svojih prava i procedurama zaštite prava pred institucijama.
SOS poziv je besplatan i anoniman ukoliko osoba koja traži pomoć to želi. Pozivom na SOS telefon takođe može se prijaviti nasilje ili dobiti informacije i savjet kako pomoći ženama i djeci žrtvama nasilja u vašem bliskom okruženju.