Javlja se povećan broj pacijenata sa simptomima prehlade, upale grla, uha, ždrijela, a ima i pacijenata oboljelih od upala pluća u ambulantama porodične medicine.
Kazali su ovo iz JZU Dom zdravlja u Banjaluci, ističući da se nalazimo u zimskom periodu, kada se uobičajeno povećava broj pacijenata oboljelih od svih vrsta respiratornih infekcija.
“Upala pluća ili pneumonija je heterogeno oboljenje koje može biti uzrokovano različitim uzročnicima: bakterijama, virusima, gljivicama, parazitima”, objasnili su oni.
Kako dodaju, najčešće se kod pacijenata javlja upala pluća uzrokovana bakterijama.
“Kod naših pacijenata najčešće su upale pluća uzrokovane bakterijama kao što su Streptococcus pneumoniae, Moraxella catharalis, Haemophylus influenzae i druge, ali su česti uzročnici i respiratorni virusi”, ispričali su oni.
Od upale pluća, kako kažu, mogu oboljeti pacijenti svih starosnih grupa, ali su one potencijalno najozbiljnije kod predškolske djece i kod pacijenata starije životne dobi, starijih od 65 godina.
“Najugroženiji su pacijenti koji su već oboljeli od hroničnih bolesti, a posebno pacijenti oboljeli od hroničnih respiratornih bolesti kao što je hronična opstruktivna bolest pluća”, kazali su iz Doma zdravlja Banjaluka.
Upale pluća se, kako ističu, liječe antibiotskom terapijom, koju doktor propisuje u odnosu na najvjerovatnijeg uzročnika.
“Osim antibiotske terapije, preporučuje se simptomatska terapija, tačnije analgetici, antipiretici, ekspektoransi, a pacijentima se preporučuju i opšte mjere u vidu odmora, uzimanja većih količina tečnosti, najbolje u obliku mlakih čajeva, konzumiranje hrane bogate mineralima i vitaminima”, objasnili su oni.
Dodaju da se u prevenciji obolijevanja od upale pluća preporučuje izbjegavanje kontakta sa oboljelima i jačanje ličnog imuniteta u vidu obezbjeđivanja dovoljno sna i odmora, izbjegavanje stresnih situacija, konzumiranje svježeg voća i povrća, boravak na svježem vazduhu i drugo.
Izvor: nezavisne.com