Medicinski fakultet Univerziteta u Banjaluci obilježava 46. godina postojanja i rada. Tim povodom danas je u Kulturnom centru Banski dvor upriličena svečanost i promovisano više od 200 diplomiranih doktora medicine, dentalne medicine, mastera farmacije i diplomiranih medicinara zdravstvenih nauka.
Medicinski fakultet u Banjaluci predstavlja okosnicu i jednu od najvažnijih visokoškolskih institucija u Srpskoj, istakao je dekan fakulteta, Ranko Škrbić i dodao da Fakultet školuje zdravstvene radnike svih profila koji su najvažniji resurs zdravstvenog sistema Srpske.
– U posljednje vrijeme intenzivno se pripremamo za samoevaluaciju međunarodne akreditacije koju smo prijavili Agenciji za visoko obrazovanje u Mađarskoj, koja je za ovaj dio Evrope nadležna. Želimo da u narednim mjesecima dobijemo akredacionu zvjezdicu da možemo nesmetano i dalje da radimo i budemo prepoznati na mapi Evrope i svijeta – istakao je Škrbić.
Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir rekao je da 46 godina rada Medicinskog fakulteta pokazuje da visoko obrazovanje u Banjaluci i Srpskoj ima ozbiljnu tradiciju.
– Prilikom upisa na ovaj fakultet skoro pola liste na prijemnom su vukovci. To su djeca koja su bila izvanredna u svom osnovnom i srednjem obrazovanju i zbog toga je ovo fakultet koji možda na najbolji način kroz nastavnike i saradnike, a i po kvalitetu studenata, njeguje izvrsnost – istakao je Budimir.
Rektor, Radoslav Gajanin, kaže da Medicinski fakultet dominira u broju objavljenih naučnih publikacija, kao i u međunarodnoj saradnji.
– U naučnim publikacijama Medicinski fakultet učestvuje sa 30 do 40 odsto ukupnih naučnih publikacija u referentnim naučnim časopisima. Druga stvar po kojoj Medicinski fakultet prednjači je izlazak na tržište i pružanje usluga na tržištu – rekao je Gajanin.
Obilježavanje 46 godina postojanja pokazuje da visokoškolsko obrazovanje u Srpskoj ima značajnu tradiciju, ističu ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Željko Budimir i ministar zdravlja i socijalne zaštite, Alen Šeranić
Osim studenata iz Srpske, na studijskom programu Medicina na engleskom jeziku su studenti iz stranih zemalja, među kojima su Indija, Turska, Sirija i Italija, javlja RTRS.
Sa prosječnom ocjenom 9,96 i kao student generacije Medicinskog fakulteta, diplomirao je Zlatko Pavlović koji planira da ostane ovdje i nastavi školovanje.
– Ako imate jaku ambiciju sve je moguće. Planiram da se usmjeravam u kliničkom smjeru. Zanima me više oblasti, a već sam angažovan na Fakultetu kao stručni saradnik na anatomiji – rekao je Pavlović.