Oni koji su skoro posjetili Foču ostali su iznenađeni brojem stranaca, uglavnom mladih ljudi iz Azije, koji se mogu sresti na svakom koraku u Foči. To su studenti Medicinskog fakulteta, odsjeka na engleskom jeziku koji postoji pet godina.
Trenutno medicinu u Foči studira 450 mladih iz 29 zemalja: Indija, Italija, Turska, Egipat, Somalija, Tunis, Nigerija , Gana, Sirija, Bangladeš, Grčka, Slovenija, Ukrajina, Švedska, Austrija, Japan, Filipini, Malezija, Velika Britanija, SAD, Francuska, Slovenija, Srbija, Njemačka…
Stanovništvo se uglavnom naviklo na strane studente, priča nam dekan Medicinskog fakulteta u Foči. Dejan Bokonjić, koji priznaje da su strani studenti podigli stanarine u ovom gradu, koji može da po tom osnovu parira većim gradovima u Bosni i Hercegovini.
– Velika je potražnja i dosta se grade apartmani. Gradimo novi studentski dom sa 400 mjesta, investicija je to Saudijske Arabije. Školarina je 3 000 eura, što je najmanje u regionu plus neki administrativni troškovi. Turizam je u ekspanziji u Foči kao i promet zahvaljujući i studentima, ali i raftingu i nacionalnom parku.
Studenti uglavnim po anketama hoće da se vrate kuci. Za indijske studente ćemo organizovati polaganje državnog ispita na našem jeziku i dobijanje licence od komore doktora. Inače studenti uče intezivno naš jezik. Ideja je da nauče srpski da bi se bolje sporazumjevali sa pacijentima na klinici, kaže dekan Bokonjić.
Specifično obučeni, razbili su predrasude i uklopili se u ovu tradicionalnu sredinu. Indijski studenti obilježavaju svoje, ali i praznike domaćina. Neki su čak za Vaskrs farbali jaja s kolegama pravoslavcima.
Bilo bi im dosta lakše i ljepše kada bi se realizovao projekat gradnje novog doma, za dodatnih 400 kreveta, jer u Foči je preko 2000 studenata.
– Strani turisti i studenti su podigli potražnju naravno. Cijena iznajmljivanja stana na dan je oko 50 KM. Studenti najčešće iznajmljuju stanove na duži period a cijena ide od 400 do čak 800 KM, rekao je Mladen Mandić iz Turističke organzacije Foča.
Rast cijena nekretnina zadao je glavobolju većini mještana ovog malog gradića, ali su probali da pronađu nešto dobro od priliva posjetilaca. Šansu su vidjeli u turizmu.
– Statistika ne govori dovoljno o turistima koji posjećuju Foču, jer sigurno je daleko veći broj od 17671 noćenja koje je evidentirano prošle godine i nekih 25 000 ove godine, ali to je neka druga problematika.
Kad pitate šta najviše interesuje turiste koji dolaze u Foču, na prvom mjestu je Nacionalni park Sutjeska, rafting Tarom i Drinom te prirodni fenomen Pješčane piramide. Manji broj turista obilazi i sadržaj u gradu, jer ipak je Foča outdoor destinacija, možda i najbolja u državi, priča za Euronews Bosne i Hercegovine Mladen Mandić iz lokalne Turističke organizacije.
Šansa u turizmu
Tara, Drina, Sutjeska, Ćehotina, Hrčavka, Bistrica, rijeke su koje pletu hidro mrežu hercegovačke opštine Foča.
Najveći rezervoar pitke vode u Evropi, “Suza Evrope”, kako Taru zovu, smaragdno je čista i mamac je za ljubitelje prirode, ali i adrenalina. Rafting, kajaking, kanjoning, ili jednostavno šetnja i kupanje, uz gastro specijalitete ovoga kraja, privlače turiste. Brojke su i dalje “stidljive”, ali upućeni kažu da je posjeta veća od prikazanog.
Najviše dolaze gosti iz Srbije i zemalja regiona. Od posjetilaca iz Evropske unije prednjače Nijemci, Česi, Poljaci, najčešće ljubitelji aktivnog odmora.
Turisti za sada odsjedaju u prosjeku do dvije noći i nastavljaju ka Crnoj Gori, ili Srbiji. Najveći broj ih boravi u rafting kampovima te u objektima tipa “stan na dan”. U Foči postoje i dva hotela, a popularno mjesto za odmor je i motel koji se nalazi na riječnom ostrvu pored Ćehotine. Izvor: euronews.ba