Za devet mjeseci ove godine 243 radnika utvrđeno je da nisu imali zaključen ugovor o radu.
Rad na crno se smanjuje u odnosu na protekle godine, ali ga i dalje ima, a najveći broj radnika na crno inspektori najčešće bilježe u ugostiteljstvu, trgovini, eksploataciji i preradi drveta i uslužnim djelatnostima, kažu u Inspektoratu Republike Srpske.
Tako su inspektori, za devet mjeseci ove godine, po osnovu ugovora o radu kontrolisali radno-pravni status 12.631 radnika, koji su zatečeni na radu kod poslodavca, a za 243 radnika utvrđeno je da nisu imali zaključen ugovor o radu i nisu bili prijavljeni na obavezne vidove osiguranja.
– Zbog toga su poslodavcima izrečene kazne u iznosu od 368.600 KM. Takođe, najčešće utvrđene nepravilnosti u radno-pravnim odnosima odnose se na dužinu radnog vremena, korišćenje godišnjeg odmora ili dužinu njegovog trajanja, obračun i rokove isplate plata i naknada plata, zaključivanje i primjenu ugovora o radu i sprovođenje mjera zaštite na radu – navode iz Inspektorata.
U toj oblasti su, kako kažu, za devet mjeseci izvršili 3.612 kontrola, od čega su u 1.307 slučajeva utvrđeni različiti propusti. U cilju njihovog otklanjanja, poslodavcima su izrečene 853 upravne mjere, dok je zbog počinjenih prekršaja izdato 347 prekršajnih naloga u vrijednosti od 662.200 KM, a nadležnim sudovima podnešeno je 18 prekršajnih prijava.
– Takođe, za devet mjeseci dogodilo se 67 težih povreda na radu, od čega dvije u elektroprivredi, 13 u građevinarstvu, jedna u hemijskoj industriji, 21 u šumarstvu i drvnoj industriji i 30 u ostalim djelatnostima, kao i pet povreda na radu sa smrtnim ishodom, od čega jedna u građevinarstvu, dvije u šumarstvu i drvnoj industriji i dvije u ostalim oblastima – kažu iz Inspektorata.
Napominju da se kao najrizičnije djelatnosti u pogledu zaštite na radu i dalje izdvajaju građevinarstvo, elektroprivreda, šumarstvo i drvna industrija u kojima, posmatrano po godinama, postoji kontinuitet nastanka povreda na radu. U kategoriju ostale djelatnosti svrstavaju se oblasti kao što su trgovina, turizam, kultura, prosvjeta, komunalne djelatnosti i drugo, u kojima povrede nisu izražena pojava i u poređenju sa prethodnim godinama nemaju trend kontinuiteta.
– Inspekcijske kontrole pokazale su da se u oblasti zaštite na radu najčešće utvrđene nepravilnosti odnose na propuste u pogledu organizacije i sprovođenja mjera zaštite na radu, primjenu preventivnih mjera, osposobljavanje radnika za bezbjedan rad, redovno ispitivanje opreme i sredstava rada i drugo – nalazi su inspektora, javlja blink.ba