Ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović kazala je danas da će u Narodnu skupštinu Srpske biti upućen Nacrt zakona o izmjenama Zakona o bankama.
Ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović kazala je danas da će u Narodnu skupštinu Srpske biti upućen Nacrt zakona o izmjenama Zakona o bankama Republike kojim se, između ostalog, ukida mogućnost naplate određenih naknada koje banke sada rade nezakonito.
Vidovićeva je navela da je sa bankama obavljen sastanak, te im poslat nacrt zakona o kojem će se izjasniti, dodajući da sve predloženo ovim izmjenama zakona ide u korist građana, a na teret smanjenja naknada koje oni plaćaju u platnom prometu.
– Ima i stvari koje je Agencija za bankarstvo donijela svojim odlukama i naredbama i to je išlo u korist toga da se naknade u bankama smanjuju ili ukidaju, a sve što je u domenu Vlade da može da reaguje na proces visine naknade i kamate biće predviđeno nacrtom – rekla je Vidovićeva.
Govorivši o minimalnoj plati u Srpskoj za narednu godinu, ona je pojasnila da Sindikat i poslovna zajednica imaju rok do 31. decembra da donesu odluku o minimalcu, a ako to ne urade, Vlada će u januaru naredne godine donijeti odluku o minimalnoj plati.
– Mi čekamo do krajnjeg roka da se dogovore i šta god se oni dogovorili, mi ćemo to prihvatiti – istakla je Vidovićeva.
Odgovarajući na pitanje o rebalansu budžeta i stavci koja se tiče penzija, ona je rekla da će svi penzioneri u Srpskoj dobiti onu penziju koja im je utvrđena rješenjem, dok se naredne godine vrši novi obračun penzija.
– Znate da imamo zakon i tu nema pogodbe, rast plata plus prosječna inflacija podijeljeno sa dva i to je procenat koji se utvrđuje – rekla je ona.
Vidovićeva je naglasila da se i naredne godine nastavlja sa štednjom, navodeći da se neće dizati materijalni troškovi, dok će se povećati prihodi, što će dovesti do toga da će Srpska izaći iz deficita budžeta.
Odgovarajući na pitanje o tome da li je u Vladu stigla inicijativa za izmjene i dopune Nacrta zakona o unutrašnjem platnom prometu kojom se banke primoravaju na otvaranje računa i poslovanje sa firmama koje su na “crnoj listi”, ona je navela da ova inicijativa nije stigla u Ministarstvo finansija, ali i da tu ne treba mijenjati zakon koji je prekršen.
– Svako onaj ko se odluči da tuži on će to dobiti na sudu. Mi imamo zakon koji govori kada i kako se može zatvoriti račun. I to nije ispoštovano. Ako ljudi odluče da tuže banke, to je to – jasna je Vidovićeva koja je dodala da će Vlada razmatrati ovu inicijativu ukoliko ona stigne.