Francuski film “Nothing to Lose” (Jusqu’au bout), koji je nedavno stigao na Netfliks, brzo se našao među najgledanijim naslovima na platformi.
Ova emotivna drama prati majku Jadu (Navel Madani), koja je spremna da pređe sve granice kako bi spasila život svom sinu oboljelom od leukemije, nakon što sazna da mu je hitno potreban kompatibilan donor.
Kako vrijeme ističe, Jada donosi sve očajnije odluke, a priča prerasta u napet triler koji istražuje koliko je roditelj spreman da žrtvuje zbog svog djeteta.
Film su zajedno režirali Ludovik Kolbo-Žisten i glavna glumica Navel Madani, koja je ujedno i koautorka scenarija.
Film ima važnu poruku, ali je scenario previše sentimentalan
Prve recenzije uglavnom hvale emotivnu snagu filma i glavnu glumačku izvedbu, ali nisu jednoglasne kada je riječ o scenariju.
Tako je portal UK Film Review ocijenio da je u pitanju “moćna priča o majci koja je spremna na sve da spasi sina”, ističući da film uspješno kombinuje porodičnu dramu i napeti triler.
Posebne pohvale dobila je Navel Madani, čija je interpretacija opisana kao uvjerljiva i emotivna.
S druge strane, Ready Steady Cut smatra da film ima važnu poruku, ali da je scenario previše sentimentalan i da pojedina rješenja djeluju isforsirano, zbog čega emocionalni efekat nije uvijek ubjedljiv.
Sličnog mišljenja je i But Why Tho?, gdje se navodi da film otvara važna pitanja o zdravstvenom sistemu i roditeljskoj žrtvi, ali da ne uspijeva u potpunosti da ih pretoči u zaokruženu i ubjedljivu filmsku priču.
Na Rotten Tomatoes među prvim korisničkim utiscima preovladavaju pozitivni komentari.
Gledaoci ističu da je riječ o dirljivoj priči o ljubavi, porodici i požrtvovanju, dok se kao glavna zamjerka najčešće navodi engleska sinhronizacija, zbog koje dio publike preporučuje gledanje na originalnom francuskom jeziku sa titlovima.
Mnogima je natjerao suze na oči
Za razliku od podijeljenih kritičarskih ocjena, reakcije publike uglavnom su veoma pozitivne.
Na društvenim mrežama i forumima mnogi navode da ih je film rasplakao, dok drugi ističu da ih je neizvjesnost držala prikovane za ekran do posljednjih minuta.
Posebno se hvali način na koji film prikazuje očaj roditelja suočenog sa teškom bolešću djeteta, iako pojedini gledaoci smatraju da su neke situacije previše dramatične i manje uvjerljive.
Ipak, većina se slaže da snažna emocija i gluma glavne junakinje nadoknađuju nedostatke scenarija.
Sa trajanjem od nešto manje od 100 minuta, “Nothing to Lose” donosi spoj porodične drame i trilera koji će se posebno dopasti ljubiteljima emotivnih priča sa visokim ulozima. Iako nije osvojio sve kritičare, film je uspio da pronađe put do publike i postane jedan od zapaženijih novih naslova na Netflixu samo nedjelju dana od pojavljivanja.





















































