Predsjednik Udruženja “Grin tim” Novi Grad Mario Crnković smatra da je, nakon što je Hrvatska izabrala britansku firmu za pravno savjetovanje u slučaju Trgovske gore, potrebno što prije poslati protestnu notu Zagrebu, uključiti akademsku zajednicu i aktivirati svu diplomatiju koja, za promjenu, treba da se bavi odbranom života građana, a ne međusobnim obračunima.
Kome država plaća 830.000 KM za savjetovanje evidentno ima velika očekivanja kao kontra uslugu. S obzirom na to da je Hrvatska angažovala izuzetno uticajnu advokatsku kuću iz Velike Britanije, sa jako dobrim poveznicama širom svijeta – rekao je Crnković Srni.
On je naveo da je Hrvatska, svjesna propusta koje čini, spremna da dobro plati svakom ko će joj pomoći u naumu da svoj otpad smjesti na granici sa BiH.
– Ta kupovina “dobre volje” ne poznaje administrativne granice i ide od građana do političkih aktera. Ovo je jako loša situacija za BiH. Iako u posljednje vrijeme imamo najave da bi Slovenija i Mađarska mogle imati razumijevanja za situaciju u kojoj se nalazimo, nijedna druga zemlja ne stoji uz nas. Crnu Goru i Srbiju nismo nikad ni čuli na ovu temu, štaviše neki od stručnjaka iz Srbije su radili ili rade za interes Hrvatske – izjavio je predsjednik Udruženja “Grin tim”.
Crnković je istakao da se mora pokrenuti diplomatsko-konzularna mreža da traži podršku za odbranu života građana BiH širom svijeta, gdje god postoji mogućnost za razgovor.
– Čemu diplomatska mreža ukoliko ne brani naše interese po pitanju, istorijski gledano, najveće ekološke, a samim tim i životne prijetnje sa kojom smo se susreli – ukazao je Crnković.
On smatra da pravni tim BiH evidentno ima ograničenja, te da se treba okrenuti međunarodnim pravnim kućama.
– Manjina ljudi u pravnom timu koji imaju stvarnu želju da rade, svakako mogu biti od pomoći. Nalazimo se u krajnje alarmantnoj situaciji, gdje se moraju pokrenuti svi raspoloživi mehanizmi. U skladu s tim, preostaje mi da apelujem i molim akademsku zajednicu BiH da se uključi u temu. Istraživanja vezana za ovaj slučaj daleko prevazilaze bušotine i slično. Mi imamo značajne negativne uticaje na privredu, poljoprivredu, turizam. Tu su i negativni socijalni, politički i drugi uticaji koji moraju biti obrađeni kroz studije od relevantnih pojedinaca, bazirane na prihvaćenim metodologijama – rekao je Crnković.
On je naglasio da je riječ o značajnom životnom pitanju sadašnjih i budućih generacija.
– Potrebna nam je pomoć. Ovdje nema prostora ni za kakve podjele. Previše smo vremena potrošili na molbe i iščekivanje da će zdrav razum pobijediti finansijski interes. Što prije potrebno je poslati protestnu notu Hrvatskoj, uključiti akademsku zajednicu i aktivirati svu diplomatiju koju imamo – neka se za promjenu bave odbranom života građana, a ne međusobnim obračunima – poručio je Crnković.
Hrvatski Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva iz Nuklearne elektrane “Krško” izabrao je britansku firmu “I end Ej lov limitid” za pravno savjetovanje u prekograničnom postupku procjene uticaja na životnu sredinu.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH, javlja Srna.
Na ovoj lokaciji planirana je i izgradnja Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.